İstanbul Perakendeci Kasaplar Esnaf Odası Başkanı Aydın Tüfekçi, Et ve Süt Kurumu'nun (ESK) ithal edilen hayvanlar sayesinde karkas et fiyatlarında düşüşün devam ettiğini açıkladı.

Son haftada kilogram başına 20 lira daha düşen fiyatlar, tüketicilere olumlu yansımalar sağladı.

Düşüş Trendi ve Piyasa Etkileri

Aydın Tüfekçi, geçtiğimiz hafta karkas et kesim fiyatlarının kilogramda 15 lira düştüğünü, bu hafta ise düşüşün devam ettiğini ve 20 lira daha gerilediğini belirtti.

Türkiye genelinde kesim fiyatlarının bölgesel farklılıklar gösterdiğini ifade eden Tüfekçi, şu anda ülkede karkas kesim fiyatlarının kilogram başına ortalama 360 lira olduğunu söyledi.

Beklentiler ve Piyasa Tahminleri

"ESK'nin yurt dışından getirdiği hayvanların kesilmesiyle kırmızı et fiyatları gerilemeye başladı," diyen Tüfekçi, ESK'nin büyük market gruplarına et tedarik ederek geniş bir kesime bu etleri belirlenen fiyattan sunduğunu açıkladı. Ayrıca Tüfekçi, düşüşün devam edeceğini ve kasap meslektaşlarının da kırmızı et satış fiyatlarında indirim yaptığını, böylece indirimin vatandaşa da yansıdığını belirtti.

Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası! Stokçuluk yapanlara "kepenk kapatma" cezası!

Fiyat Dengelenmesi ve Küçük İşletmeler

Kırmızı et fiyatlarının Kurban Bayramı'ndan önce ilk defa düştüğünü gözlemlediklerini belirten Tüfekçi, büyük bir gerileme beklemediklerini ancak fiyatlarda bir dengelenme olacağını söyledi.

Fiyatların piyasa değerinin altına düşmesi durumunda küçük işletmelerin sıkıntı yaşayacağını savunan Tüfekçi, aile işletmelerinin ülke hayvancılığının sigortası olduğunu vurguladı.

Editör: Merve Öney