Ankara'da üç şubesinde nakit ödemeleri kaldıran bir zincir market, alışverişlerde sadece kredi kartı ile ödeme kabul etmeye başladı. Yeni uygulama, sosyal medyada geniş yankı uyandırdı ve tartışmalara neden oldu.

Kartlı Ödeme Dönemi Başladı

Ankara’daki üç mağazasında nakit ödemeleri kaldıran zincir market, 8 Temmuz 2024 tarihinden itibaren sadece kredi/banka kartları ile ödeme alacağını duyurdu. Bu değişiklik, mağazalarda asılan pankartlarla müşterilere bildirildi. Yeni uygulama sosyal medyada çeşitli tepkilere yol açtı; bazı vatandaşlar bu durumu olumlu karşılarken, bazıları tepki gösterdi.

Ekonomistlerden Değerlendirme

Ekonomist Muhammet Bayram, bu uygulamanın yerinde olduğunu belirterek, "Nakit taşımanın maliyetli ve masraflı olması nedeniyle kartlı ödeme sistemine geçmek mantıklı. Avrupa’da bu tür uygulamalar yaygın ve yapay zeka destekli ödeme sistemleri kullanılıyor," dedi. Bayram, ayrıca kredi kartı ile yapılan alışverişlerin vergi kayıp kaçağını engelleyebileceğini ve vatandaşın zaman maliyetini azaltacağını vurguladı.

Diğer Marketlere Sıçrar mı?

Ekonomist Bayram, diğer zincir marketlerin de benzer uygulamalara geçebileceğini belirtti. "Fiş ya da fatura kesilebildiği sürece vergi kayıp kaçağı olmayacaktır. Bu nedenle diğer marketlerin de bu uygulamaya geçmesi yerinde olacaktır," dedi.

Editör: Merve Öney