Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türk Eximbank'ın Ümraniye'deki yeni genel müdürlük binasının açılış törenine katıldı. Bolat, Türk Eximbank'ın ihracatçıların yanında olduğunu vurgulayarak, yeni binanın hayırlı olmasını temenni etti. Bakan, yeni binaya geçişin, Bankanın insan kaynaklarındaki yüzde 50'ye yakın artışa işaret ettiğini belirtti.

Eximbank'ın Büyümesi ve Serbest Bölge Finansmanı

Bolat, Türk Eximbank'ın 2023 yılında yaklaşık 42 milyar dolarlık destek sağladığını açıkladı. Ayrıca, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik'in Eximbank'ın sermayesinin 35 milyar 700 milyon liraya çıkarıldığını müjdelediğini aktardı. Bu artışın, 120 milyar lira ilave kredi imkanı anlamına geldiğini ifade etti.

İhracat Odaklı Büyüme ve Hedefler

Bolat, ihracatın artışının Türkiye'nin büyümesi ve istihdam artışı için kritik olduğunu vurguladı. 2030'a kadar günlük 1,5 milyar dolarlık ihracat hedefine ulaşmayı planladıklarını belirtti. İhracatın artışıyla ilgili olarak, daha fazla üretim, yatırım ve döviz gelirinin sağlanacağını dile getirdi.

Bakan Bolat'ın Uluslararası İş Birlikleri ve Hedefleri

Slovakya ziyareti hakkında da bilgi veren Bolat, görev süresi boyunca 100'e yakın ülkenin bakanıyla görüşmeler yaptığını ve Türkiye ile iş birliği yapma arzusunu gözlemlediğini söyledi.

Orta Vadeli Program ve İhracatçılara Destek

İhracata dayalı büyümenin Orta Vadeli Program'ın ana mottosu olduğunu belirten Bolat, 2023 yılını 255,8 milyar dolar mal ihracatı ile kapattıklarını ve hizmet ihracatının da 100 milyar dolara ulaştığını ifade etti.

Ticaret Bakanlığı'nın Yeni Destek Paketleri

Bolat, Ticaret Bakanlığı'nın yeni destek paketleri üzerinde çalıştığını açıkladı. Bu paketler kapsamında, belirlenen kriterlere göre ihracatçı firmalara uygun finansman imkanları sağlanacağını belirtti. Yeşil dönüşüm ve sınırda karbon düzenlemesi gibi konularda da desteklerin süreceğini vurguladı.

Eximbank Kredilerinin KOBİ'lere Etkisi

Bolat, Eximbank kredilerinin yüzde 85'inin KOBİ'lere verildiğini, böylece küçük ve orta ölçekli işletmelerin de desteklendiğini ifade etti.

Daha Düşük Maliyetli Finansman İmkanları

Bakanlık olarak ihracatçıların daha düşük maliyetli finansman imkanlarına kavuşması için çalıştıklarını belirten Bolat, yeni prefinansman modelini uygulamaya aldıklarını söyledi. Bu model ile teminat sorunu yaşayan ihracatçıların sorunlarının ortadan kalkacağını vurguladı.

Editör: Halit Alptekin