SPK Başkanı İbrahim Ömer Gönül, 2024'ün ilk beş ayında 18 şirketin halka arzından toplam 40,3 milyar TL fon sağlandığını açıkladı. Gönül, bu duyuruyu Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) düzenlediği 9. Altın Boğa Ödülleri töreninde yaptı.

Altın Boğa Ödülleri Sahiplerini Buldu

TSPB’nin 9. Altın Boğa Ödülleri, sermaye piyasalarının gelişimine katkıda bulunmayı ve sektör profesyonellerinin başarılarını görünür kılmayı amaçlıyor. Törende, görev süresini tamamlayan İbrahim Öztop’a teşekkür edilip, yeni Başkan Pamir Karagöz tebrik edildi.

Halka Arzlar ve Fon Sağlanması

Gönül, 2023 yılında 54 şirketin halka arz edildiğini ve toplam 79,3 milyar TL fon sağlandığını belirtti. 2024’ün ilk beş ayında ise 18 şirketin halka arzı ile 40,3 milyar TL fon sağlanmıştır. Ayrıca, 17 şirketin bedelli sermaye artırımı yoluyla 13,5 milyar TL fon topladığı kaydedildi. Yılın başından beri borçlanma piyasasından toplam 760,7 milyar TL fon elde edilmiştir.

Yatırımcı ve Şirket İlgisi

SPK Başkanı Gönül, sermaye piyasalarına olan yatırımcı ilgisinin 8,5 milyon seviyesinde olduğunu ve şirketlerin de sermaye piyasalarına ilgisinin arttığını ifade etti. Bu ilgi, Türkiye’nin ekonomik kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor.

Altın Boğa Ödülleri’nin Rolü

Gönül, Altın Boğa Ödülleri'nin sektör profesyonellerini motive ettiğini ve iş birliğinin güçlendirilmesine katkı sağladığını belirtti. TSPB Başkanı Karagöz, ödüllerin markalaşarak gelenekselleştiğini söyledi.

Teknoloji ve Dijitalleşmenin Etkisi

Karagöz, teknoloji ve dijitalleşmenin sermaye piyasalarının gelişmesinde etkin rol oynadığını ve sermaye piyasası varlıklarının toplam finansal varlıklar içindeki payının yüzde 45’e çıktığını belirtti. Aracı kuruluşlar, 2019’dan bu yana 170’den fazla şirketin halka arzına aracılık etmiştir.

Bölgesel Merkez Potansiyeli

Türkiye’nin, etkin ve güçlü bir yatırım ekosistemi ile bölgesel bir merkez haline gelme potansiyeline sahip olduğunu belirten Karagöz, yatırımcı odaklı bir yaklaşım ile hedeflere ulaşılacağını söyledi.

Editör: Merve Öney