Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) tarafından yayımlanan verilere göre, pay senedi yatırımcı sayısı 18 Mayıs'ta ulaştığı rekor seviyenin ardından düşüşe geçti. Halka arzlar sonrası gerçekleşen kâr satışları, yatırımcı sayısının azalmasında etkili oldu.

Yatırımcı Sayısındaki Değişim

18 Mayıs'ta 8 milyon 614 bin 243 olan pay senedi yatırımcı sayısı, 25 Mayıs itibarıyla 46 bin 127 kişi azalarak 8 milyon 578 bin 116'ya geriledi. Bu düşüş, halka arzlar sonrası gelen kâr satışlarının bir sonucudur.

Kâr Satışlarının Etkisi

Yılın ilk çeyreğinde borsanın güçlü performansı ve yeni halka arzlar, yatırımcı sayısında önemli bir artışa yol açtı. Ancak, bu halka arzlar sonrasında gerçekleşen kâr satışları, son haftalarda yatırımcı sayısının azalmasına neden oldu.

Halka Arz Endeksindeki Gerileme

2024 yılının ilk beş ayında toplam 17 şirket halka açıldı. Şubat ayında 119.296 puanla rekor kıran halka arz endeksi, Mayıs ayı sonunda 96.895 puana kadar geriledi. Halka arz edilen bazı şirketlerin hisse fiyatları, halka arz seviyesinin altına düşerek yatırımcılarını hayal kırıklığına uğrattı.

Piyasa Performansı ve Halka Arzlar

Bu yıl içinde gerçekleştirilen 17 halka arzın 6'sı Şubat ayında, 3'ü Mart ayında, 1'i Nisan ayında ve 7'si Mayıs ayında gerçekleşti. Bu süreçte, halka arz edilen şirketlerden üçü, halka arz fiyatının altına düşerek yatırımcılarına zarar ettirdi.

Pay senedi yatırımcı sayısındaki bu düşüş, halka arzlar sonrası gelen kâr satışlarının bir yansıması olarak değerlendiriliyor. Yatırımcıların bu süreçte dikkatli olması ve piyasa dinamiklerini yakından takip etmesi önem taşıyor.

Editör: Halit Alptekin