İstanbul'un gözde semtlerinden Bebek'te bulunan bir gayrimenkul, son günlerin en çok konuşulan olaylarından birine sahne oluyor. İsmet Canbolat adında bir gayrimenkul sahibi, Türkiye'nin önde gelen iş insanlarından Ahmet Ahlatcı'nın liderliğini yaptığı Ahlatçı Holding'e karşı sert bir mücadeleye girişti. 

İsmet Canbolat'ın protestosunun merkezinde, Ahlatçı Holding'in Boğaziçi'nde satın aldığı bir ev ile ilgili ciddi iddialar bulunuyor. Canbolat, Ahlatcı'nın bu ev için ödenmesi gereken 62 bin Dolarlık komisyon bedelini ödemediğini ileri sürüyor. 

Sadece komisyon bedeli meselesiyle sınırlı kalmayan bu tartışmanın bir diğer önemli boyutu, Ahlatçı Holding'in borsada işlem gören hisseleriyle ilgili. İsmet Canbolat'ın iddialarının yanısıra, Ahlatçı Holding'in borsadaki AHGAZ ve Enerya enerji hisselerinin büyük bir düşüş yaşadığını ve yatırımcılarını mağdur ettiğini iddia ediyor. 

Endeks24 İsmet Canbolat'a Ulaştı

Endeks24'ün ulaştığı İsmet Canbolat, Ahlatçı Holding'in sahibi Ahmet Ahlatçı ile yaşadığı komisyon bedeli ihtilafını gündeme taşıdı. Canbolat, komisyon bedelinin tahsil edilememesi üzerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a bir mektup yazarak durumu aktardığını belirtti.

Canbolat, alınmayan komisyon bedeli nedeniyle yaşadığı mağduriyeti çözmek için tüm yolları denediğini ifade etti. Son çare olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan'a durumu izah eden bir mektup yazdığını belirten Canbolat, bu hamlesinin de şu ana kadar bir çözüm getirmediğini dile getirdi.

Can Güvenliği Konusunda Dilekçe Verdi

Canbolat, Ahmet Ahlatçı ile telefonda yaşadığı tartışmanın ardından Cumhuriyet Savcılığı'na bir dilekçe verdiğini açıkladı. Canbolat, dilekçesinde, kendisine bir zarar gelmesi durumunda sorumluların Ahmet Ahlatçı ve ailesi olduğunu belirtti.

İcra ve Arabuluculuk Süreçleri

İsmet Canbolat, alacaklarını tahsil etmek için önce icra yoluna başvurduğunu, ancak Ahlatçı tarafından itirazla karşılaştığını aktardı. Daha sonra arabuluculuk sürecine gidildiğini belirten Canbolat, bu süreçte de Ahlatçı'nın sadece 11.000 USD teklif ettiğini, ancak bu teklifin kendileri tarafından kabul edilmediğini ifade etti.

Canbolat, arabuluculuk sürecinin de sonuçsuz kalması üzerine mahkeme yoluna başvurduğunu ve şu an mahkeme gününü beklediğini dile getirdi. 

Cumhurbaşkanı Eroğan'a Mektup

Emlak sektöründe tanınan İsmet Canbolat ile Ahlatçı Holding'in sahibi Ahmet Ahlatçı arasında yaşanan komisyon bedeli ihtilafı, kamuoyunun gündemine oturdu. Konuyla ilgili gelişmeler, Canbolat'ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yazdığı mektup ile daha da alevlendi.

İsmet Canbolat, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hitaben yazdığı mektupta, Ahmet Ahlatçı'nın Bebek'teki bir gayrimenkul işlemi için ödenmesi gereken 62 bin Dolarlık komisyon bedelini ödemediğini iddia etti. Canbolat mektubunda, 20 yıllık bir emlakçı olarak yaşadığı hayal kırıklığını ve duyduğu üzüntüyü dile getirdi. 

İsmet Canbolat'ın mektubuna göre, Ahlatçı ailesiyle 2013 yılında tanışan Canbolat, 2023 yılında Ortaköy'de boğaz manzaralı bir daire sunmuş. Dairenin fiyatı 4 milyon USD iken, Ahmet Ahlatçı 2,75 milyon USD teklif etmiş. Pazarlıklar sonucu fiyat 3,2 milyon USD'ye düşürülmüş, ancak Ahmet Ahlatçı'nın 3,1 milyon USD üzerinde anlaşma sağlandığı ifade edilmiş.

Komisyon Bedeli İhtilafı

Canbolat, tapu işlemlerinin tamamlanmasının ardından Ahmet Ahlatçı'nın kendilerine ödeme yapacağını düşünürken, Ahlatçı'nın sadece 10 bin USD önerdiğini ve sonrasında komisyon vermeyeceğini belirttiğini açıkladı. Canbolat ve ortakları, yasal olarak %2 komisyon bedeli talep ettiğini, ancak bu taleplerine olumlu yanıt alamadıklarını ifade etti.

İsmet Canbolat, Ahmet Ahlatçı ve oğlu Ateş Ahlatçı ile iletişim kurma girişimlerinin sonuçsuz kaldığını, mesajlarına ve aramalarına cevap alamadığını belirtti. Ayrıca, bu anlaşmazlıkla ilgili olarak WhatsApp yazışmaları ve tapu randevu mesajlarının kendi telefonunda kayıtlı olduğunu ve bu belgelerin konuşmaları desteklediğini vurguladı.

ENDEKS24'ten Ahlatçı Holding ve Ahmet Ahlatcı'ya sorular!

Endeks24 olarak, Ahlatçı Holding ve Ahmet Ahlatcı'ya yönelik kamuoyu önünde bu sorulara yanıt bekliyoruz:

Ahlatçı Holding, İsmet Canbolat'ın iddia ettiği gibi Boğaziçi'nde satın aldığı dairenin komisyon bedelini ödemediği doğru mu? Bu konuda açıklama yapabilir misiniz?

İsmet Canbolat'ın iddiasına göre Ahlatçı'nın tapuda dairenin değerini düşük göstermesi, devlet ve millete mali zarara yol açıyor. Bu iddialar hakkında ne söylemek istersiniz ve Ahlatçı Holding bu konuda nasıl bir açıklama yapacak?

Ahlatçı Holding'in borsada işlem gören AHGAZ ve Enerya enerji hisseleri, son zamanlarda büyük bir düşüş yaşadığı iddia ediliyor. Bu hisse senetlerindeki değer kaybının nedeni hakkında ne söylemek istersiniz? Yatırımcılarını mağdur ettiği iddialarıyla ilgili bir açıklamanız var mı?