Ford Motor, 2009 Nisan ile 2013 Mart arasında Türkiye'den ithal edilen yüz binlerce Transit Connect aracının yanlış sınıflandırılması ve değerinin düşük gösterilmesi sonucu bir federal gümrük vergisi yasasını ihlal etti. Bu ihlal, Amerika Birleşik Devletleri Adalet Bakanlığı'nın iddialarını çözmek adına Ford'un 365 milyon dolar ödeme yapmasını gerektirdi.

Adalet Bakanlığı'ndan Rekor Ceza Açıklaması

Adalet Bakanlığı bu anlaşmanın, Ford'un kargo minibüslerini yanlış sınıflandırma yoluyla yüksek vergilerden kaçınma planını içerdiği iddialarını çözdüğünü ve yakın tarihte gerçekleşen en büyük gümrük ceza anlaşmalarından biri olduğunu belirtti.

Ford'un Yanıtı

Ford'un sözcüsü, Adalet Bakanlığı'nın açıklamalarındaki birçok ifadeye katılmadıklarını ve kendilerini sorumlu görmediklerini ifade etti. Buna rağmen, on yıllık karmaşık bir anlaşmazlığı geride bırakmak adına konuyu nihai bir şekilde çözmeyi kabul ettiklerini belirtti.

Gümrük ve Sınır Koruma'nın Kararı

Gümrük ve Sınır Koruma tarafından 2013 yılında alınan bir karar, Transit Connect'lerin binek araç olarak ithal edildikten sonra kargo kamyonetine dönüştürüldüklerini ve bu sebeple %2,5 olan binek araç vergisi yerine %25'lik kargo aracı vergisine tabi olduklarını belirledi.

Adalet Bakanlığı'nın İddiaları

Adalet Bakanlığı, Ford'un araçları geçici özelliklerle ve "sahte arka koltuklar" ile ithal ettiğini, bu koltukların yolcu taşıma amaçlı kullanılmadığını ve hiç kullanılmadığını vurguladı. Bu durum, araçların yanlış sınıflandırılmasına ve vergi ihlaline yol açtı.

Editör: Halit Alptekin