Beyaz Saray, ABD'nin Çin'den ithal ettiği araçların ulusal güvenlik riski oluşturup oluşturmadığı ve bağlantılı araç teknolojisine ilişkin endişeler üzerine bir soruşturma başlattığını açıkladı. ABD Ticaret Bakanlığı, araçların sürücüler ve yolcular hakkında topladığı büyük miktardaki hassas veri ve ABD altyapısı hakkında detaylı bilgi kaydeden kameralar ve sensörler nedeniyle bu soruşturmaya ihtiyaç duyduğunu belirtti.

Otonom Araçlar da İncelenecek

Araçların uzaktan kumanda edilebilir veya devre dışı bırakılabilir olmasından dolayı, araştırma otonom araçları da kapsayacak. Başkan Joe Biden, Çin'in ABD pazarını araçlarıyla doldurarak ulusal güvenliğe risk oluşturabileceğini ve kendi döneminde bunun olmasına izin vermeyeceğini ifade etti.

Beyaz Saray ve Otomobil Endüstrisi Tepkileri

Beyaz Saray yetkilileri, Çin araçlarına yönelik potansiyel bir yasak veya kısıtlama konusunda henüz bir karar bulunmadığını belirtti. Otomotiv Yenilik Birliği, Ticaret Bakanlığı'nın otomobil endüstrisi ile yakın işbirliği yapması gerektiğini ve ABD ekonomik ve ulusal güvenliği için aşırı risk oluşturan işlemleri hedeflemesi gerektiğini vurguladı.

ABD'nin Çin Araç İthalatı ve BYD'nin Planları

ABD, Çin'den nispeten az sayıda hafif ticari araç ithal ediyor. Ticaret Bakanı Gina Raimondo, yönetimin bu virüsler yaygınlaşmadan ve gizlilik ile ulusal güvenliğe tehdit oluşturmadan önce harekete geçtiğini söyledi. Çinli EV üreticisi BYD, Amerika pazarında satış yapma planı olmadığını belirtirken, Meksika'da bir fabrika kurmayı planladığını ve Dolphin Mini EV'yi Meksika'da satışa sunacağını açıkladı.

Uluslararası Tepkiler ve ABD'nin Yeni Tarife Planları

Çin Dışişleri Bakanlığı, Çin arabalarının teknolojik yenilikleri nedeniyle popüler olduğunu ve ABD'nin adil rekabet ilkelerine saygı duyması gerektiğini belirtti. Ayrıca, ABD'nin Çin yapımı araçlara yeni tarifeler uygulama planları ve Çin'in Meksika'dan elektrikli araç ithalatını kısıtlama yönünde baskıları bulunuyor. Beyaz Saray, Çin'den gelen bağlantılı araçların ABD'de güvenlik önlemleri olmaksızın çalışmasına izin verilmemesi gerektiğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin