Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira destek! Çiftçilere 72 milyon 554 bin lira destek!

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Pegasus Hava Taşımacılığı A.Ş'nin Uzun Vadeli Yabancı ve Yerel Para Cinsinden Temerrüt Notlarını 'BB-' seviyesinde teyit etti. Şirketin kredi notu görünümü, "durağan" olarak belirlendi. Bu karar, Pegasus'un güçlü büyüme beklentileri, genç ve yakıt tasarruflu filosu, sektör lideri maliyet tabanı ve Türkiye pazarındaki güçlü konumu göz önünde bulundurularak alındı.

Fitch'in Değerlendirmelerinde Dikkate Alınan Faktörler

Fitch, Pegasus'un yabancı para cinsinden yüksek gelir payı ve kolay erişilebilir döviz likiditesinin, Türkiye'nin 'B+' Ülke Tavanını bir basamak aşmasını sağladığını vurguladı. Bu değerlendirme, şirketin borç finansmanı ve döviz kuru riskini de göz önünde bulundurarak yapıldı.

Fitch, Pegasus'un borçla finanse edilen büyüme stratejisindeki uygulama riskleri, döviz riski ve operasyonel ortamdaki değişkenlikleri dikkate aldığını belirtti. Ayrıca, şirketin benzerlerine kıyasla daha küçük boyutunun da notlandırma sürecinde değerlendirilen unsurlar arasında yer aldığı ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin