Robotik alanında önemli bir gelişme olarak, Figure isimli girişim, insansı robotları konusunda BMW Manufacturing ile önemli bir ortaklığa imza attığını duyurdu. Yapılan anlaşma, 2022 yılında kurulan Figure için ticari anlamda bir ilk olarak kayıtlara geçti. Şirketin CEO'su Brett Adcock, bu ortaklığın başlangıçta küçük bir ölçekte gerçekleşeceğini ve belirlenen performans hedeflerine ulaşılması durumunda genişleyeceğini belirtti.

BMW, ABD'nin en büyük otomotiv ihracatçısı konumundaki Spartanburg, Güney Carolina'daki üretim tesislerinde Figure'ün insansı robotlarını kullanacak. Robotlar, önümüzdeki 12 ila 24 ay içinde kaporta, sac metal ve depo gibi üretim süreçlerine entegre edilmek üzere özel olarak eğitilecek. Adcock, robotların insanlarla güvenli bir şekilde çalışabilmesi için tasarlandığını ve BMW ile yapılan bu iş birliğinin, otomasyon alanında şirket için büyük bir onay olduğunu vurguladı.

Otomotiv endüstrisinde insansı robot kullanımı, Honda'dan Hyundai'ye kadar pek çok üretici tarafından yıllardır deneyimlenmekte. Örneğin, Tesla'nın İcra Kurulu Başkanı Elon Musk, kısa süre önce geliştirilen Optimus Gen 2 isimli insansı robotu piyasaya sürdü ve 2040'lar için dünyada bir milyar insansı robot bulunacağını öngördü.

Yapay zeka destekli ve genel amaçlı insansı robotlar, geniş bir hareket yelpazesi ve insanlar gibi yeni görevleri öğrenme yeteneğine sahip olmalarıyla yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bu robotların gerçek yaşam ortamlarında uygulanabilirliği ise henüz tam olarak belirlenmemiş durumda.

Sunnyvale, Kaliforniya merkezli olan Figure, geçtiğimiz yıl 70 milyon dolarlık yatırım topladı ve Parkway Venture liderliğinde 400 milyon dolarlık bir değerlemeye ulaştı. Gelişmeler, robotik teknolojinin geleceği ve endüstriyel uygulamaları konusunda önemli bir kilometre taşı olarak değerlendiriliyor.