Bu hafta, ekonomik verilerin, Federal Rezerv'in gelecekteki adımlarına ilişkin ipuçları sunabileceği beklentisiyle dolar, 2024 yılının ilk işlem gününde değer kazandı. Bu sırada, Bitcoin de 21 ayın en yüksek seviyesi olan 45.000 doların üzerine çıktı.

2023 yılında, altı büyük para birimi karşısında değerlendirilen dolar endeksi %2 düşüş yaşayarak, son iki yılda elde ettiği kazanımları geride bıraktı. Yatırımcılar, Fed'in bu yıl faiz oranlarını düşürme ihtimalini değerlendirirken, dolar endeksi en son %0,059 artarak 101,44 seviyesine ulaştı.

Doların yükselişi, özellikle Japon yeni üzerinde belirgin bir etki yarattı. Yen, 2023'te %7 değer kaybederek, dolar başına %0,35 düşüşle 141,36'ya geriledi.

Diğer yandan, Japonya'da Yeni Yıl Günü meydana gelen güçlü bir depremin ardından, kurtarma ekipleri izole bölgelere ulaşmakta zorlandı. Deprem, binaların yıkılmasına ve binlerce evin elektriksiz kalmasına yol açarken, 20'den fazla kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.

CME FedWatch aracına göre, piyasalar şu anda Fed'in Mart ayından itibaren faiz oranlarını düşürme ihtimalini %86 olarak fiyatlıyor. Yıl içinde 150 baz puanın üzerinde bir gevşeme bekleniyor.

Bannockburn Global Forex baş piyasa stratejisti Marc Chandler, faiz indirimlerinin zamanlaması ve hızının önemli olduğunu belirtti. Chandler, fiyat baskılarının azalması ve büyüme dinamiklerinin zayıflamasının, piyasa algısında dramatik bir değişikliğe yol açtığını ifade etti.

Bu hafta, Fed'in Aralık ayı toplantı tutanaklarının yayınlanması ve ABD'nin iş açılışları ile tarım dışı istihdam verilerinin açıklanması bekleniyor. Bu veriler, Fed yetkililerinin faiz indirimleri hakkındaki düşüncelerine ışık tutacak.

Standard Chartered makro stratejisti Nicholas Chia, tüm dikkatlerin Cuma günü açıklanacak ABD istihdam raporuna çevrildiğini ve 2023 sonundaki olumlu havanın bu hafta da devam edebileceğini belirtti.

Fed, Aralık ayındaki politika toplantısında beklenmedik şekilde güvercin bir tutum sergileyerek, 2024 yılı için 75 baz puanlık faiz indirimi öngördü. Bu durum, faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacaklarını açıklayan Avrupa Merkez Bankası ve İngiltere Merkez Bankası ile tezat oluşturuyor.

Euro, geçen hafta ulaştığı beş ayın zirvesinden bir miktar gerileyerek %0,13 düşüşle 1,103 dolara indi. Sterlin ise %5'lik bir artışla 2017'den bu yana en güçlü performansını sergiledi ve gün içinde %0,05 artarak 1,2729 dolarda işlem gördü.

Avustralya doları %0,35 artışla 0,68335 dolara yükselirken, Yeni Zelanda doları hemen hemen sabit kalarak 0,63155 dolarda kaldı.

Kripto piyasası da yılın başlangıcında büyük bir yükseliş yaşadı. Bitcoin, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu'nun yakında borsada işlem gören spot bitcoin fonlarını onaylayacağına dair artan beklentilerle 45.532 dolara ulaştı.