Küresel piyasalar, yılın son haftasında, Fed'in 2024 Mart'ında başlaması beklenen faiz indirimlerine yönelik beklentilerle alış ağırlıklı bir seyir izledi. Yatırımcılar şimdi, önümüzdeki hafta ABD'de açıklanacak olan istihdam raporu ve Fed toplantı tutanaklarına odaklandı. Türkiye'de ise enflasyon verileri merakla bekleniyor.

Noel tatili sırasında küresel piyasalarda düşük işlem hacimlerine rağmen, Fed'in faiz indirim beklentileri yatırım kararlarını etkilemeye devam etti. Enflasyon endişelerinin azalması, ABD'nin 10 yıllık tahvil faizlerinin 3,8810 seviyesine gerilemesine yol açtı. Analistler, düşen tahvil faizlerinin altın talebini artırdığını belirtiyor.

Bu hafta, ABD'de imalat sanayi PMI, inşaat harcamaları, ISM imalat sanayi PMI, FOMC toplantı tutanakları, ADP istihdam raporu ve hizmet sektörü PMI gibi önemli ekonomik veriler takip edilecek.

Avrupa borsaları, geçen hafta tatil havasında işlem gördü. Almanya'nın 10 yıllık tahvil faizi %1,9 ile 14 Aralık 2022'den bu yana en düşük seviyeye indi. Euro Bölgesi ve Almanya'da imalat sanayi PMI, Almanya'da işsizlik oranı ve enflasyon gibi veriler bu hafta izlenecek.

Asya piyasaları da alış ağırlıklı bir seyir izledi. Özellikle Çin'den gelen haberler risk iştahını artırdı. Gelecek hafta Çin'de imalat sanayi PMI'ye dikkat kesilecek.

Türkiye'de ise bu hafta imalat sanayi PMI ve enflasyon verileri öne çıkacak. AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne göre, aralık ayında TÜFE'nin %3,19 artması bekleniyor. 2024 sonu için enflasyon beklentisi ise %42,39 seviyesinde.