Altın fiyatları, ABD'de gelecek yıl için beklenen faiz indirimlerine yönelik artan beklentiler ve güvenli liman talebinin artmasıyla birlikte bugün (Cuma), son üç yılın en iyi yıllık performansını sergilemeye hazırlanıyor. Orta Doğu'daki gerilimler ve Ukrayna'daki devam eden savaş, bu yükselişte önemli etkenler arasında yer alıyor.

Spot işlemlerde altın fiyatları, GMT 03:50 itibarıyla yüzde 0,2 artışla ons başına 2.069,80 dolara ulaştı. Bu yılki artış oranı yüzde 14'e ulaşarak, 2020'den bu yana görülen en büyük yıllık kazancı kaydetme yolunda ilerliyor. Diğer yandan, ABD altın vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle ons başına 2.079,10 dolara geriledi.

Federal Reserve'in (ABD merkez bankası) faiz oranlarını düşüreceği beklentileri, enflasyonun yavaşladığını gösteren verilerle güçleniyor. Düşük faiz oranları, getirisi olmayan altını tutmanın fırsat maliyetini azaltıyor. Bu durum, altın fiyatlarının yükselişini destekleyen bir diğer faktör olarak değerlendiriliyor.

Bu arada, dolar endeksi Cuma günü düşüşe geçti ve son üç yılın en kötü yıllık performansını kaydetme yolunda. Doların zayıflaması, diğer para birimlerini tutan yatırımcılar için altının çekiciliğini artırıyor.

Diğer değerli metallerin durumuna gelince, gümüş spot işlemlerde yüzde 0,5 düşerek ons başına 23,81 dolara geriledi, ancak yılın sonuna doğru büyük ölçüde istikrarlı bir seyir izliyor. Platin ise yüzde 0,2 artışla ons başına 1.002,50 dolara yükseldi. Paladyum ise 1.132,90 dolara yerleşti. Hem platin hem de paladyum, yıllık bazda düşüş eğiliminde. Özellikle paladyum, yıl içinde yüzde 37 düşüşle 2008'den bu yana en büyük yıllık düşüşünü yaşadı. Bu gelişmeler, değerli metaller piyasasında farklı trendlerin izlendiğini gösteriyor.