Borsa İstanbul, gerçekleştirdiği incelemeler sonucunda altı hisse senedi için önleyici tedbir uygulanmasına karar verdi. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan açıklamaya göre, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi (VBTS) çerçevesinde, Datagate Bilgisayar (#DGATE.E), İntema (#INTEM.E) ve Smartiks Yazılım (#SMART.E) payları 29 Şubat 2024 tarihli işlemlerden başlayarak 28 Mart 2024 tarihli işlemlere kadar kredili işlemlere konu edilemeyecek.

Kervansaray Yatırım Holding, Metro Petrol ve TGS Dış Ticaret İçin Emir Paketi Tedbiri

Kervansaray Yatırım Holding (#KERVN.E), Metro Petrol (#MEPET.E) ve TGS Dış Ticaret (#TGSAS.E) payları da aynı tarihler arasında emir paketi tedbiri altında işlem görecek. Emir paketi tedbiri, piyasa emri ve piyasadan limite emir girişinin kısıtlanması, emir iptalinin, emir miktar azaltımı ile emir fiyat kötüleştirmesinin yasaklanması ve emir toplama bilgi yayınının kısıtlanması gibi uygulamaları içeriyor.

Tedbirlerin Amacı ve Borsa İstanbul'un Yaklaşımı

Bu önleyici tedbirler, piyasa düzeni ve yatırımcıların korunması amacıyla uygulanıyor. Borsa İstanbul, piyasaların sağlıklı işleyişi için bu tür önlemleri zaman zaman alabiliyor. Alınan kararlar, hisse senetlerindeki olası spekülatif hareketlerin önüne geçmek ve piyasa dengesini sağlamak için önem taşıyor.

Editör: Halit Alptekin