Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, engelli ve tam bağımlı vatandaşların yanı sıra ailelerine yönelik olarak, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'nın sağladığı Evde Bakım Yardımı hakkında önemli açıklamalarda bulundu. Göktaş, 2006 yılında başlayan bu yardımın, engelli bireylerin aile yanında desteklenmesi amacıyla hayata geçirildiğini anımsattı.

Evde Bakım Yardımının Etkisi ve Kapsamı

Evde Bakım Yardımı, bakıma ihtiyaç duyan tam bağımlı bireylerin yakınlarına mali destek sağlayarak, aile bütünlüğünün korunmasına katkıda bulunuyor. Göktaş'ın belirttiğine göre, aylık ortalama 560 bin kişi bu yardımdan faydalanmakta ve hak sahibi başına aylık 7 bin 608 lira ödeme yapılmakta.

2023 Yılında Gerçekleştirilen Önemli Adımlar

2023 yılında Evde Bakım Yardımı için toplamda 116,2 milyar lira ödeme gerçekleştirildiği bilgisini paylaşan Göktaş, bakanlık tarafından geliştirilen 'bütüncül ve adil' sosyal hizmet modelleriyle toplumun her kesimine ulaşmayı amaçladıklarını vurguladı.

Yeni Düzenlemenin Getirdiği Kolaylıklar

Bakan Göktaş, yeni düzenlemeyle Evde Bakım Yardımı ödemelerinin artışlı bir şekilde hak sahiplerinin hesaplarına yatırılmaya başlandığını belirtti. Bu kapsamda, Evde Bakım Yardımı'ndan yararlanan 558 bin tam bağımlı vatandaşın evinde bakım veren yakınlarına toplamda 4,2 milyar lira ödeme yapıldığını ifade etti. Göktaş, ödemelerin tüm engelli vatandaşlara hayırlı olmasını temenni etti.

Editör: Halit Alptekin