UBS stratejistleri, ABD ekonomisinin güçlü büyümesi ve yapışkan enflasyonun birleşiminin, Federal Rezerv'in (Fed) borçlanma maliyetlerini gelecek yıl %6,5'e kadar yükseltebileceğini öngörüyor. Daha önce iki faiz indirimi bekleyen stratejistler, şimdi enflasyonun Fed hedeflerini karşılayamayacağını ve bu durumun tahvil ile hisse senetlerinde ciddi satışlara yol açabileceğini düşünüyor.

UBS'ten Faiz Artırımı Uyarısı

UBS stratejistleri, Jonathan Pingle ve Bhanu Baweja'nın da dahil olduğu ekip, yatırımcı notlarında ekonomik genişlemenin dirençli kalması ve enflasyonun %2,5 veya daha yüksek seviyede kalıcı olması durumunda, FOMC'nin (Federal Açık Piyasa Komitesi) faiz artırımlarına devam edeceğini belirtti. Stratejistler, 2024 yılının ortasına kadar Fed fon oranlarının %6,5 seviyesine ulaşabileceği konusunda uyarıyor.

Değişen Faiz Beklentileri ve Piyasa Etkileri

Dünya Bankası'ndan İzmir'deki projeye dev destek! Dünya Bankası'ndan İzmir'deki projeye dev destek!

UBS, yıl başında agresif bir şekilde tahmin edilen 275 baz puanlık faiz indirimini 50 baz puana indirdi. Stratejistler, artan faiz oranlarına yönelik "iniş olmayan senaryo"nun, ABD Hazine eğrisinde keskin bir düzleşmeye ve hisse senetlerinde %10-15 oranında bir düşüşe neden olabileceğini öngörüyor. Ek olarak, yatırımcıların sıcak çalışan ekonomi ve yüksek enflasyon senaryosunda devlet tahvillerinin satılmasını ve kredi spreadlerinin genişlemesinin beklediği ifade edildi.

Editör: Halit Alptekin