Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, yaklaşan başkanlık seçimlerinde tarafsız olmaması sebebiyle artan kamuoyu eleştirileriyle karşı karşıya. Jokowi, 14 Şubat'taki seçimlerde açıkça destek vermemesine rağmen, oğlunun başkan yardımcısı adayı olarak katıldığı Prabowo Subianto ile ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulunuyor.

Endonezya'da Devlet Başkanlarının Kampanya Rolü

Endonezya yasalarına göre, görevdeki devlet başkanlarına, devlet kaynaklarını kullanmadan ve resmi izin alarak adaylar için kampanya yapmalarına izin veriliyor. Ancak genellikle bu rolde tarafsızlık bekleniyor.

Jokowi'nin Etik ve Hukuki İhlallerle Karşı Karşıya Kalması

Ekim ayında, üst mahkemenin Jokowi'nin 36 yaşındaki oğlunun Savunma Bakanı Prabowo ile aday olmasına izin verecek şekilde uygunluk kurallarında yaptığı değişiklikten bu yana, Jokowi etik ve hukuki ihlal iddialarıyla karşı karşıya.

Jokowi'nin Seçim Yasalarına Yaklaşımı

Jokowi, bir savunma etkinliğinden sonra yaptığı açıklamada, bir başkanın kampanyaya katılmasının ve tarafını seçmesinin mümkün olduğunu, ancak devlet olanaklarını kullanmadığı sürece bunun mümkün olabileceğini belirtti.

Kampanya Faaliyetlerindeki Engeller ve Şikayetler

Rakip adaylar, Jokowi'nin Prabowo için kampanya yaptığını ve seçim yasalarını ihlal ettiğini iddia ediyor. Ayrıca, rakip başkan adayı Anies Baswedan'ın kampanya sözcüsü Ade Chandra, kampanya faaliyetlerinin bazılarının iptal edildiğini ya da izin verilmediğini belirtti.

Hükümetin Sosyal Yardım Programlarındaki İddialar

Medya raporlarına göre, Prabowo kampanya çıkartmalarının devletin pirinç dağıtım programlarında yer aldığı iddia ediliyor. Hükümet ise herhangi bir adayın devletin sosyal yardım programından yararlandığı iddiasını reddediyor.

Jokowi'nin Kabine Üyeleri Arasındaki Hoşnutsuzluk

Jokowi'nin eylemlerinden duyulan rahatsızlık, kabinesine de yansıdı. Güvenlik baş bakanı Mahfud MD, rakip listeden başkan yardımcısı adayı olarak, yakında istifa edeceğini açıkladı.

Akademisyenlerin Jokowi'ye Çağrısı

Yogyakarta Gadjah Mada Üniversitesi'nden bir grup akademisyen, başkanın siyasi ilkelerini hiçe saydığını vurgulayan ve onu demokratik yola dönmeye çağıran bir dilekçe yayınladı.

Seçimlere Katılacak Seçmen Sayısı ve Favori Aday

Yaklaşık 205 milyon seçmen, dünyanın üçüncü büyük demokrasisinde oy kullanacak. Kamuoyu anketlerine göre, 72 yaşındaki Prabowo 20 puanlık bir farkla favori görünüyor ve analistler bu avantajın büyük ölçüde Jokowi'nin desteğinden kaynaklandığını belirtiyor.