Meta'nın (META.O) İcra Kurulu Başkanı Mark Zuckerberg, Çarşamba günü ABD Senatosu'nda gerçekleşen duruşmada, sosyal medyanın çocuklar üzerindeki etkileri konusunda ailelerden özür diledi. Cumhuriyetçi Senatör Josh Hawley'nin baskısı sonucu, Zuckerberg sosyal medyadan zarar gördüklerini ifade eden çocukların fotoğraflarını gösteren ailelere hitaben konuştu.

Duruşmada Gündeme Gelen Çocuk Güvenliği Sorunları

Duruşma başlangıcında, komite tarafından oynatılan bir videoda, çocukların sosyal medya platformlarında zorbalık ve cinsel taciz gibi sorunlarla karşılaştıkları vurgulandı. Senatörler, sosyal medya platformları üzerinden cinsel tacizcilerle fotoğraflarını paylaştıktan sonra mağdur olan ve hayatlarına son veren gençlerin hikayelerini paylaştılar.
Meta Ceo'su Mark Zuckerberg

Zuckerberg'in Ailelere Yönelik Açıklaması

Senatör Hawley, duruşmanın canlı yayında olduğunu belirterek Zuckerberg'e mağdur ailelerden özür dilemesini istedi. Zuckerberg, ailelere dönerek, "Yaşadığınız her şey için özür dilerim. Kimse ailenizin yaşadığı şeyleri yaşamamalı. Bu yüzden bu kadar çok yatırım yapıyoruz ve kimsenin yaşamadığından emin olmak için sektör çapında çaba göstermeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

Senatör Hawley, duruşmada Zuckerberg'i eleştirdi ve Meta'nın sahibi olduğu Facebook ve Instagram platformlarını "Ürününüz insanları öldürüyor" diyerek sert bir şekilde kınadı. Bu durum, sosyal medya platformlarının güvenlik ve çocuk koruma konularında daha fazla sorumluluk almasının gerekliliğini vurguladı.

Editör: Halit Alptekin