Çin hisse senetleri Cuma günü öğle tatilinde kayıplarını tersine çevirdi. ABD başkanlık seçimlerinin ilk tartışmasında Çin'e yönelik eleştirilerin hafif kalması, tedirgin yatırımcılara rahat bir nefes aldırdı.

Tartışmanın Piyasalara Etkisi

ABD Başkanı Joe Biden ve eski başkan Donald Trump, Çin'e yönelik ticaret politikalarında sert bir duruş sergilediler. Ancak, tartışmada Çin'e yönelik eleştirilerin sınırlı kalması Çin piyasalarında olumlu karşılandı. Çin'in CSI300 Endeksi %0,3 düşüşle açıldıktan sonra %0,6 yükseldi. Hong Kong'un Hang Seng Endeksi de %0,6 artış gösterdi.

Sektörel Hareketler ve Yatırımcı Tepkileri

Çin'in CSI Havacılık ve Uzay Savunma Endeksi, jeopolitik risklerden korunma amacıyla %3 oranında arttı. Ayrıca, Çin'de ismi "Trump'ın büyük zaferi" anlamına gelen bir yazılım şirketinin hisseleri, günlük maksimum %10 oranında değer kazandı. Saxo'dan Büyük Çin stratejisti Redmond Wong, "Çin'in seçimlerde bir madde olarak ele alınmaması piyasa için olumlu" dedi.

ABD-Çin İlişkileri ve Ekonomik Beklentiler

İki aday, ekonomi, göçmenlik, Ukrayna ve Gazze'deki savaşlar gibi konularda birbirlerine sert eleştirilerde bulundu. Piyasa, ABD'nin Çin politikalarının Çin pazarındaki yatırımcı duyarlılığını zedeleyebileceği endişesi taşıyordu. SPDB International, ABD seçimlerinden önce Çin ile ABD arasındaki çatışmaların genellikle arttığını belirtti.

Ticaret Politikalarının Geleceği

Biden, geçen ay elektrikli araç pilleri, bilgisayar çipleri ve tıbbi ürünler de dahil olmak üzere çeşitli Çin ithalatına yüksek gümrük vergileri getireceğini açıklamıştı. Trump ise tüm Çin mallarına %60 veya daha yüksek gümrük vergileri koyma sözü verdi. Bu politikaların Çin ekonomisi üzerinde önemli etkileri olabilir.

Enflasyon Verileri Bekleniyor

Yatırımcılar, Fed'in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan Mayıs ayı ABD çekirdek kişisel tüketim harcamaları (PCE) fiyat endeksinin açıklanmasını bekliyor. Bu veri, ABD faiz görünümüne daha fazla netlik kazandırabilir.

Editör: Halit Alptekin