Cuma günü altın fiyatları düşüş gösterse de yatırımcılar ABD enflasyon verilerini beklerken, altın üst üste üçüncü çeyrekte de yükseliş kaydetme yolunda ilerliyor.

Altın Fiyatlarında Güncel Durum

Spot işlemlerde altın yüzde 0,3 düşüşle ons başına 2.321,18 dolara geriledi. Buna rağmen, altın fiyatları bu çeyrekte yaklaşık yüzde 4 oranında arttı. ABD altın vadeli işlemleri de yüzde 0,2 düşüşle 2.331,90 dolara geriledi.

Fed ve Piyasa Beklentileri

Küresel makroekonomi başkanı Ilya Spivak, "Altın, büyük ölçüde ABD'deki parasal gevşeme beklentilerindeki iyileşme nedeniyle çeyrekte yükseldi. Çin ayrıca rezervleri için büyük miktarda altın satın aldı ve bu da ikinci çeyrekte destek sağladı" dedi. ABD kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksinin TSİ 12.30'da açıklanması planlanıyor. Bu veri, Fed'in faiz politikası açısından önemli bir gösterge olarak görülüyor.

Diğer Değerli Metallerde Durum

Gümüş spot işlemlerde 29,07 dolardan işlem görürken, platin yüzde 1,1 artışla 998,15 dolara yükseldi. Anlık işlemlerde paladyum da yüzde 1,6 artışla 944,40 dolara yükseldi. Gümüş, platin ve paladyum da çeyreklik kazançlara doğru ilerliyor.

Editör: Halit Alptekin