Benzin fiyatlarında gece yarısı indirimi! Benzin fiyatlarında gece yarısı indirimi!

CHP Denizli Milletvekili Şeref Arpacı, Türkiye'nin önümüzdeki 12 ay içerisinde ödemesi gereken dış borcun 228 milyar dolara ulaştığını ve bu miktarın günlük olarak 623,3 milyon dolara tekabül ettiğini açıkladı. Arpacı, dış borç stokunun detaylarını kamuoyu ile paylaştı.

Borç Yapısında Sektörel Ayrıntılar

Arpacı'nın verdiği bilgilere göre, toplam dış borç stoku 227,5 milyar dolara yükselmiş durumda. Kamu kesiminin ödemesi gereken miktar 50,1 milyar dolar iken, Merkez Bankası'nın ödemesi gereken tutar 46 milyar dolara ulaşıyor. Özel sektörün ise 131,4 milyar dolarlık bir borcu çevirmesi gerekiyor; bunun 61,4 milyar doları finans sektörüne, 70 milyar doları ise reel sektöre ait.

Kısa Vadeli Borçların Durumu

Şubat ayı itibarıyla, Türkiye'nin bir yıl ve daha kısa sürede ödenmesi gereken kısa vadeli dış borç stoku 173,6 milyar dolar olarak kaydedilmiş. Kamu bankalarının bu borç içindeki payı 36,4 milyar dolar, Merkez Bankası'nın payı ise 46 milyar dolar. Özel sektörün kısa vadeli dış borcu 91 milyar dolar seviyesinde, bu miktarın 34,3 milyar doları özel finans kuruluşlarına, 56,9 milyar doları reel sektöre ait.

Ekonomik Çerçeve ve Finansman İhtiyacı

Arpacı'ya göre Türkiye'nin cari işlemler açığını da içeren toplamda 260 milyar dolara yakın yeni finansman bulması gerekiyor. Bu finansman ihtiyacı, ekonominin önümüzdeki dönemdeki performansını ve finansal sürdürülebilirliğini belirleyici olacak.

Editör: Halit Alptekin