Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan enflasyon verilerine ilişkin yaptığı değerlendirmede, yıllık enflasyonun Mayıs ayında tepe noktasına ulaştıktan sonra beklenen düşüşe geçeceğini bildirdi. Bakan Şimşek, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamada, Nisan ayında enflasyonun %3,18 olarak gerçekleştiğini belirtti ve ekonomideki son gelişmeleri değerlendirdi.

Ekonomideki Dengelenme ve Cari Açık

Bakan Şimşek, "Ekonomideki dengelenme ve azalan cari açık, yeniden tesis edilen bütçe disiplini, uluslararası kaynak girişindeki güçlü artış ve yurtiçi portföy tercihlerinin TL’ye yönelmesi enflasyonla mücadelemizi destekliyor" dedi. Bu faktörlerin, Mayıs ayı itibarıyla enflasyonun zirve yapmasının ardından beklenen keskin düşüşe katkıda bulunacağını vurguladı.

Dezenflasyon Sürecine Geçiş ve Beklentiler

Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü! Hun Yenilenebilir Enerji'nin net karı düştü!

Mehmet Şimşek, enflasyonla mücadelede önemli bir geçiş döneminin sonlandığını ve Türkiye'nin dezenflasyon sürecine girdiğini ifade etti. Dezenflasyon süreci ile birlikte ekonomik beklentilerde iyileşme yaşanacağını ve bu durumun enflasyondaki düşüşü daha da hızlandıracağını belirtti.

Editör: Halit Alptekin