Çan2 Termik A.Ş. (CANTE), finansal raporlamada önemli bir düşüş yaşadığını açıkladı. Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) yapılan bildirime göre, şirketin enflasyon muhasebesi sonucunda 917 milyon lira üzerinde kar kaybı gerçekleşti. 

TMS 29 Kapsamında Yapılan Raporlama

Şirket, Türkiye Muhasebe Standardı 29 (TMS 29) hükümleri gereği konsolide kar veya zarar ve kapsamlı gelir tablosunu paylaştı. Raporlama, borçluluk yapısının düşük, öz kaynaklarının ise mevcut varlıklara kıyasla yüksek olduğunu ortaya koydu. Ancak, enflasyon muhasebesiyle, olumlu görünen bilançonun karlılık açısından olumsuz etkilendiği belirtildi.

Kar Kaybının Bilanço Üzerindeki Etkisi

Şirketin finansal sağlığı, borçluluk yapısı ve öz kaynakları incelendiğinde stabil bir görünüm sunuyor. Ancak, enflasyon muhasebesi sonucunda şirketin karlılığının 917 milyon 129 bin 27 TL düşüş gösterdiği ifade edildi. CANTE, "Sonuç olarak bilanço pozisyonumuzun kar/zarar dengesinde enflasyon düzeltmesi nedeniyle negatif etkiler yaşandı" şeklinde bir açıklama yaptı.

Borsadaki Etkiler ve Hisse Senedi Performansı

Enerji şirketi, bu finansal durumun yanı sıra borsada da kayıplar yaşadı. Yıllık bazda değeri düşen hisseler, yüzde 26 oranında gerileyerek, aylık bazda yüzde 8'lik bir değer kaybına uğradı. Halka arzı 2021 yılında gerçekleşen ve yakın zamanda BIST 50 endeksinden çıkarılan CANTE'nin hisseleri, yazım anında yüzde 3'ün üzerinde bir düşüşle 17,3 TL'den işlem görmekte.

Editör: Halit Alptekin