Asya piyasalarında petrol fiyatları, Çarşamba günü erken saatlerde, Amerikan Petrol Enstitüsü'nün (API) açıkladığı verilerin ABD'de ham petrol ve yakıt stoklarında beklenmedik bir artış göstermesi sonucunda düşüş yaşadı. Bu durum, talepte bir zayıflığa işaret ediyor ve yatırımcıları endişelendiriyor. Ayrıca, OPEC+ ülkelerinin gelecek ay yapılacak toplantısı öncesinde arz konusunda hakim olan temkinli beklentiler de fiyatlar üzerinde baskı oluşturuyor.

Brent ve WTI Vadeli İşlemleri Geriliyor

Brent ham petrol vadeli işlemleri, GMT 03:48 itibarıyla yüzde 0,36 düşüşle varil başına 82,86 dolara gerilerken; ABD Batı Teksas Orta (WTI) ham petrol vadeli işlemleri yüzde 0,32 azalarak varil başına 78,13 dolar seviyesine düştü. Uluslararası Enerji Ajansı'nın (IEA) son tahmin raporu, küresel petrol talebinin zayıfladığına ve arz kıtlığının azaldığına işaret ediyor.

ABD'deki Stok Artışı ve OPEC+ Toplantısı Beklentileri

Amerikan Petrol Enstitüsü'nün raporuna göre, 3 Mayıs'ta sona eren haftada ABD ham petrol stokları 509.000 varil artış gösterdi. Aynı dönemde benzin ve distilat stoklarının da arttığı bildirildi. Bu veriler, ABD'deki resmi hükümet verileri açıklanmadan önce piyasalarda belirsizlik yarattı. Öte yandan, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve müttefikleri OPEC+'ın 1 Haziran'daki politika toplantısında arz kesintilerine ilişkin kararlar alması bekleniyor. ING analistlerine göre, bu toplantıda üye devletlerin ek gönüllü arz kesintilerini uzatma ihtimali yüksek.

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi günü ekside kapattı! Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi günü ekside kapattı!

Gazze'de Ateşkes Beklentileri ve Petrol Piyasaları

Gazze Şeridi'nde devam eden ateşkes müzakereleri, Orta Doğu'daki arz kesintisi riskini azaltabilecek olması nedeniyle, petrol fiyatları üzerinde düşüş baskısını artırıyor. Bu gelişmeler, global petrol piyasalarındaki fiyat hareketlerini daha da önemli kılıyor.

Editör: Halit Alptekin