Borsa İstanbul Pay Piyasası, 16 Şubat haftasında yabancı yatırımcıların aktif hareketlerine sahne oldu. Piyasa fiyatı ve kur hareketlerinden arındırılmış verilere göre, yabancı yatırımcılar söz konusu haftada 22,1 milyon dolar net hisse satışı gerçekleştirdi.

Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) Piyasasında Durum

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) yayımladığı verilere göre, aynı hafta içerisinde DİBS (Kesin Alım) net alımları 60,4 milyon dolar olarak kaydedildi. Yabancı yatırımcıların DİBS (Ters Repo) alımları net olarak 33,2 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Ancak, net DİBS (Teminat) ve DİBS (Ödünç) işlemlerinde herhangi bir hareketlilik gözlenmedi. Şirket borçlanma senetleri satışları ise net 0,3 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Yabancı Yatırımcıların Hisse ve DİBS Stokları

Yabancı yatırımcıların hisse senedi stokları, piyasa değeri açısından 35 milyar 445,5 milyon dolar olarak belirlendi. DİBS (Kesin Alım) stokları 2 milyar 846,3 milyon dolar, DİBS (Ters Repo) stokları 1 milyar 786,5 milyon dolar ve DİBS (Teminat) stokları ise 1 milyar 675,8 milyon dolar düzeyinde gerçekleşti. Şirket borçlanma senedi stoklarının ise 91,9 milyon dolar olduğu açıklandı.

Editör: Halit Alptekin