Borsa İstanbul'da yabancı yatırımcıların ilgisi, özellikle S&P'nin not kararı öncesi hızla artarak son 2 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Yabancıların borsadaki payı 3 Mayıs kapanışında %39,6’ya yükselerek, 4 Mart 2022’den bu yana görülen en yüksek seviyeye çıktı.

Teknik analizde "Al Sinyali" veren hisseler Teknik analizde "Al Sinyali" veren hisseler

Birleşik Krallık ve ABD’li Yatırımcıların Artan İlgisi

Merkezi Kayıt Kuruluşu’nun Nisan verileri, özellikle Birleşik Krallık ve ABD’li yatırımcıların payının arttığını gösterdi. Sermaye piyasaları danışmanı Yunus Kaya, Merkez Bankası’nın haftalık ve Borsa İstanbul’un aylık verilerinin yabancı ilgisini yansıttığını ve bu ilginin devamını beklediklerini belirtti.

Yabancı Yatırımcı Girişi ve S&P Kararı

Yabancı yatırımcıların borsadaki payı, geçen hafta Cuma günü itibariyle QNB Finansbank dahil %39,59’a yükseldi. Özellikle S&P’nin Türkiye not kararını açıkladığı Cuma günü öncesinde hızlı bir artış gözlendi. Bir haftada yabancı yatırımcıların payı %37,64’ten %39,59’a çıktı. Geçen yıl sonuna göre yabancıların borsadaki payı %4,16 arttı.

Yabancı Yatırımcı Girişi ve BIST 30

Yunus Kaya'nın Merkezi Kayıt Kuruluşu verilerine dayanarak yaptığı hesaplamalara göre, yabancıların elindeki nominal hisselerin toplam hisselere oranı, 2023 yılındaki Cumhurbaşkanlığı seçimi sonrası Haziran’da %16,8 ile son yılların en düşük seviyesine geriledi. Ancak Kasım ayında başlayan yabancı para girişiyle birlikte bu oran Nisan ayına kadar %21’e yaklaştı.

Piyasa değeri açısından bakıldığında, QNB Finansbank hariç tutulduğunda borsada yabancı payının %26,47’den %32,01’e çıktığı görüldü. QNB Finansbank’ın payı tek başına %6,6 etkiye sahip.

BIST 30 ve Sektörler

Yunus Kaya, yabancıların para girişlerinin özellikle BIST 30 gibi büyük şirketlerin bulunduğu alana odaklandığını belirterek, Ekim’de %37,9 olan yabancıların BIST 30’daki payının altı ay içinde %46,4’e yükseldiğini kaydetti. Sanayi endeksindeki şirketlerde yabancı payı %21,8’den %28,1’e, banka endeksindeki bankalarda %34,2’den %43,1’e yükseldi.

Yabancı İlgisi ve Ekonomi Yönetimi

Yunus Kaya, ABD ve İngiltere’ye yönelik ekonomi yönetiminin sunumlarının etkili olduğunu ve bu ülkelerin borsadaki payının son 1,5 yılın zirvesine çıktığını belirtti. ABD’lilerin borsadaki payı %10,76’ya, Birleşik Krallık yatırımcılarının payı ise %4,20’ye yükseldi.

Yabancı İlgisinin Geleceği

Ekonomi yönetiminin hikayesine Fitch ve S&P'nun not artırımı ile karşılık vermesiyle yabancı ilgisinin devam etmesi bekleniyor. Yunus Kaya, BIST’in dolar bazında zorlandığı seviyeleri aşmasının kolaylaşacağını ve yüksek faiz döneminde borsanın reel getiri sağlama potansiyeli olduğunu belirtti.

Editör: Halit Alptekin