ABD'deki kripto borsalarında Bitcoin alım satım süreci, spot Bitcoin borsa yatırım fonları (ETF'leri) ile denizaşırı platformlara kıyasla daha kolay bir hale geldi. Kaiko araştırma şirketinin verilerine göre, ABD piyasaları, Bitcoin'in orta fiyatının %2'si dahilindeki teklif ve taleplerin ortalama olarak neredeyse yarısını temsil ediyor. Söz konusu gelişme, ABD piyasasının likidite ve erişim kolaylığı açısından önemli bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor.

Global Piyasalara Karşı ABD'nin Avantajı

2023 yılında, ABD dışı platformlar, Bitcoin piyasa derinliği konusunda öne çıkıyordu. Ancak, ABD piyasalarında orta fiyatın %2'si dahilinde daha yoğun teklif ve talep, daha iyi likidite anlamına gelmekte ve yatırımcıların emirlerini etkili bir şekilde yerine getirmelerini sağlıyor.

Bitcoin ETF'lerinin Piyasaya Katkısı

11 Ocak'ta dokuz ABD Bitcoin ETF'si piyasaya sürülürken, on yıldan eski Grayscale Bitcoin Trust, aynı gün bir ETF'ye dönüştü. Söz konusu finansal ürünlerin piyasaya sürülmesi, Bitcoin fiyatının son 12 ay içinde iki kat artmasına büyük katkı sağladı. VanEck dijital varlık araştırma müdürü Matthew Sigel, "Bitcoin'in olumlu fiyat hareketi, artan likiditeden yararlanan piyasa katılımcıları sayesinde ABD işlem saatlerinde daha belirgin bir hal aldı" ifadesini kullandı.

Editör: Halit Alptekin