Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksi, 8 haftadır süregelen yükseliş seyrini devam ettiriyor ve rekor seviyeleri test ediyor. Endeks, güne yüzde 0,06'lık bir artışla 9 bin 184 puandan başladı. Ahlatcı Yatırım Araştırma Müdürü Barış Ürkün, 9 bin 100 ve 9 bin 200 puan seviyelerinin yatırımcılar için fırsat olabileceğini belirtti. Ürkün, Haber 7'ye yaptığı açıklamada, sağlıklı fiyat oluşumları için borsadaki düzeltme hareketlerinin önemine dikkat çekti ve mevcut seviyelerin borsanın yükseliş trendinde olduğunu ifade etti.

Yatırımcılar İçin Stratejiler ve Düzeltme Hareketleri

Borsa yatırımcılarının her zaman temkinli davranmaları gerektiğini vurgulayan Ürkün, uzun vadeli yatırımcılar için düzeltme hareketlerinin pozisyon artırmak ve alım fırsatı sunabileceğini belirtti. Ayrıca 9 bin 400 puan seviyesinin yukarı yönlü kırılması durumunda yükselişin hızlanabileceğini not etti. Finansal okuryazarlık düzeylerinin artırılmasının önemine değinen Ürkün, hisse senedi seçiminde seçicilik ve dikkatli olmanın altını çizdi.

Ons Altın İçin 2024 Beklentileri

Yatırım araçlarından altın hakkında da değerlendirmelerde bulunan Ürkün, ons altının yılbaşından bu yana yüzde 1,06 değer kaybettiğini aktardı. ABD'den gelecek olan kişisel tüketim harcamaları verilerinin, Federal Reserve tarafından yakından takip edileceğini ve faiz indirimleri ile ilgili söylemleri doğrudan etkileyeceğini belirtti. Ürkün'e göre, 2024 yılında ons altının 2 bin 200 doları test etmesi mümkün. Yazım sırasında BIST 100 endeksi 9 bin 192 puandan işlem görürken, geçen hafta yatırımcıya kaybettiren ons altın ise 2 bin 029 dolardan işlem görüyor.

Editör: Halit Alptekin