Finans piyasalarının yıllık değerlendirmesinde, BIST 100 endeksi, öne çıkan bir performans sergiliyor. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) bazında %24,45 ve Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) bazında %9,71 reel getiri ile yatırımcılarına maksimum kazanç sağlayan yatırım aracı olarak belirlendi. Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) raporlarına göre, aylık en yüksek reel getiriler de BIST 100 endeksinde kaydedildi: Yİ-ÜFE ile %9,74 ve TÜFE ile %8,91.

Diğer Yatırım Araçlarının Karşılaştırmalı Performans Analizi

Karşılaştırmalı finansal analiz, BIST 100 endeksinin rakip yatırım araçlarına kıyasla üstünlüğünü net bir şekilde gösteriyor. Yİ-ÜFE'ye göre hesaplandığında mevduat faizi, dolar, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS), külçe altın ve euro yatırımcılara kayıp yaşattı. TÜFE bazında yapılan değerlendirme de benzer bir tablo ortaya koyuyor, burada da mevduat faizi, dolar, DİBS, külçe altın ve euro yatırımcılara negatif getiri sağladı.

Kısa ve Orta Vadeli Değerlendirmeler

Üç aylık dönemde BIST 100, Yİ-ÜFE ile %6,02 ve TÜFE ile %0,91 reel getiri sağlayarak yatırımcılara kazanç sundu. Bu süre zarfında Euro, Yİ-ÜFE bazında %1,76, TÜFE bazında ise %6,50 oranında en çok değer kaybeden yatırım aracı oldu. Altı aylık dönemde ise külçe altın Yİ-ÜFE ile %3,38 oranında yüksek getiri sağlarken, TÜFE bazında %4,72 kaybettirdi. DİBS ise bu dönemde Yİ-ÜFE ile %21,66, TÜFE ile %27,80 oranlarında yatırımcılarına en fazla zarar veren yatırım aracı olarak kaydedildi.

Genel Bakış: Yıllık Değerlendirmede Diğer Finansal Araçlar

Yıllık bazda yapılan değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile külçe altın %23,29, euro %11,66 ve dolar %10,87 oranında yatırımcılarına reel getiri sağladı. Buna karşın, mevduat faizi ve DİBS yatırımcılarına kaybettiren araçlar oldu. TÜFE ile hesaplama yapıldığında, külçe altın %8,70 oranında getiri sunarken, euro, dolar, mevduat faizi ve DİBS yatırımcılarına negatif sonuçlar sundu. Bu veriler, BIST 100 endeksinin diğer finansal araçlara kıyasla yatırımcılara sunduğu avantajlı konumu gözler önüne seriyor.

Editör: Halit Alptekin