Türkiye İstatistik Kurumu, Nisan ayına ilişkin finansal yatırım araçlarının reel getiri oranlarını duyurdu. Buna göre, BIST 100 endeksi, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde yüzde 3,17, Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile indirgendiğinde ise yüzde 3,59'lik getiri ile en iyi performansı sergileyen yatırım aracı oldu.

Diğer Yatırım Araçlarının Performansı

Euro Bölgesi'nde nisan enflasyon rakamları açıklandı Euro Bölgesi'nde nisan enflasyon rakamları açıklandı

Yİ-ÜFE bazında değerlendirildiğinde, külçe altın yatırımcılarına yüzde 1,37'lik bir getiri sağlarken; mevduat faizi, devlet iç borçlanma senetleri (DİBS), dolar ve avro ise sırasıyla yüzde 0,56, yüzde 0,76, yüzde 2,55 ve yüzde 3,87 oranında kaybettirdi. TÜFE ile hesaplandığında ise külçe altın yüzde 1,78 kazandırırken, diğer yatırım araçları yatırımcılarına kayıplar yaşattı.

Üç ve Altı Aylık Değerlendirmeler

Üç aylık süreçte, külçe altın Yİ-ÜFE ile yüzde 10,31, TÜFE ile ise yüzde 10,08 oranında en yüksek reel getiri sağlayan araç olarak dikkat çekti. DİBS ise bu dönemde yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak kaydedildi. Altı aylık değerlendirme döneminde de külçe altın, yatırımcısına Yİ-ÜFE ile yüzde 18,3, TÜFE ile yüzde 12,69 oranında en yüksek reel getiriyi sunmayı başardı.

Yıllık Değerlendirme ve Öne Çıkanlar

Yıllık bazda ise, BIST 100 endeksi Yİ-ÜFE ile yüzde 23,92, TÜFE ile ise yüzde 13,6 oranında yatırımcısına en yüksek reel getiriyi sağlayan araç oldu. Külçe altın ve avro da yıllık bazda yatırımcılarına önemli oranlarda reel getiri sağladı. Ancak, mevduat faizi ve DİBS, yatırımcılarına yıllık bazda önemli oranlarda kayıplar yaşattı.

Editör: Halit Alptekin