Perakende sektörü hisseleri, özellikle BIM Birleşik Mağazalar A.Ş. (BIMAS) ve Migros Ticaret A.Ş. (MGROS) piyasalarda yoğun ilgi görüyor. Yapı Kredi Yatırım'ın güncel teknik analiz raporuna göre, BIMAS ve MGROS hisseleri için sırasıyla 'al' ve 'sat' önerileri verildi. Bu öneriler, her iki hissenin rasyosunun çift dip yükseliş formasyonu sergileme potansiyeli taşıdığını işaret ediyor.

BIMAS Hisselerinde Yükseliş İşaretleri

BIMAS hisseleri, yıllık olarak yüzde 190’a yaklaşan bir prim ile dikkat çekiyor. Son bir aydır yatay bir hareket sergilese de, yükseliş trendinde istikrarlı bir performans gösteriyor. Dün 372,25 TL'ye kadar gerileyen hisse, günü 385 TL'de tamamladı ve bugün yüzde 1'in üzerinde bir artışla 340 TL seviyesinden işlem görüyor.

MGROS Hisselerindeki Hareketlilik

Yıllık bazda yüzde 200’ü aşan bir artış gösteren MGROS hisseleri, dünü 476,5 TL'den kapanışla tamamladı ve bugün yüzde 2'nin üzerinde bir artışla 487,5 TL'den işlem görüyor. Hisseler, haftalık hareketlerinde yüzde 1’in üzerinde bir değer kaybı yaşarken, hafta başında gördüğü en yüksek 502 TL direncinin ardından 474-480 TL bandında dalgalanıyor.

Borsa İstanbul'da BIST 100 Endeksi

Bu hareketlenmeler, Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinin genel performansını da etkiliyor. Endeks, bugün 9000 puanın üzerinde kalmayı başararak olumlu bir seyir izliyor. Haftanın son gününde 9084 puandan açılan BIST 100, saat 11.30'da 9100 puandan işlem görerek hisse senetleri üzerindeki etkisini gösterdi. Bu durum, BIST 100 endeksinin genel piyasa hareketlerindeki rolünü ve perakende sektörü hisselerinin performansını öne çıkarıyor.

Editör: Halit Alptekin