Finans sektöründe, özellikle bankalar açısından önemli bir gelişme yaşanıyor. 2023 yılında bankaların elde ettikleri net kardan yapacakları nakit temettü ödemeleri için yüzde 15 sınırlaması getirildi. Bu bilgi, Bloomberg'e konuşan konuya hakim kaynaklar tarafından paylaşıldı.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun (BDDK) Rolü

Bankalar, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) temettü ödeme izni için başvuruda bulundu. BDDK, 2023 yılı temettülerinin en fazla yüzde 15 olarak belirlendiğini bildirdi. Geçen yıl da bankaların net karlarının yüzde 15'ine kadar temettü dağıtmasına izin verilmişti. Önceki yıllarda ise kazançların sermayeye eklenmesi tavsiye edilmişti.

Banka Karlarının 2023 Yılı Performansı

Bankaların net karı 2023 yılında yıllık yüzde 44 artışla 620,5 milyar liraya ulaştı. Mayıs seçimleri sonrasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) politika faizini 3650 baz puan artırarak yüzde 45'e çıkarması sürecinde, bankaların kar artışı yavaşlamıştı. Bu gelişme, bankacılık sektörünün genel performansını ve temettü politikalarını doğrudan etkileyen faktörler arasında yer alıyor.

Editör: Halit Alptekin