Avustralya, aşırı üzüm üretiminin etkileriyle karşı karşıya. Milyonlarca üzüm bağı, düşen fiyatlar ve geçim kaynaklarını tehdit eden üretim fazlasını azaltmak amacıyla yok ediliyor.

Şarap Tüketiminde Dünya Çapında Azalma

Dünyada azalan şarap tüketimi, özellikle Avustralya ve Çin pazarlarını etkiliyor. Ülkede depolarda yaklaşık iki yıllık şarap üretimine eşdeğer iki milyar litre şarap bulunuyor.

Üzüm Yetiştiricileri ve Şarap Üreticileri Zor Durumda

Ülkede James Cremasco gibi dördüncü nesil üzüm yetiştiricileri, üretimlerini azaltmak zorunda kaldıklarını ifade ediyor. Avustralya'nın şaraplık üzümlerinin çoğu, Griffith gibi iç bölgelerde yetiştiriliyor. 

Kırmızı Şarapta Fiyatlar Düşüyor

Griffith gibi bölgelerde, kırmızı şarap üzüm fiyatları tarihin en düşük seviyelerine geriledi. Hükümet, üreticilere destek olmak istese de, birçok üretici daha fazlasını bekliyor.

Fazla Arzı Dengelemek İçin Kesim Gerekiyor

Griffith bölgesinde, piyasayı dengelemek ve fiyatları yükseltmek için asmaların dörtte birinin kesilmesi gerekiyor. Bu durum, Avustralya'nın toplam asma alanının yaklaşık %8'ini yok edecek.

Küresel Şarap Pazarında Yeni Trendler

Dünya çapında sağlık kaygıları, tüketicileri daha az alkol tüketmeye ve daha pahalı şarapları tercih etmeye itiyor. Avustralya, aşırı arz sorunuyla boğuşan diğer büyük şarap üreticileri arasında yer alıyor.

Alternatif Tarım Ürünlerine Geçiş

Birçok üzüm yetiştiricisi, üzüm bağlarını narenciye ve fındık ağaçları gibi alternatif ürünlerle değiştirmeye başladı. Cremasco, topraklanmış arazisine diktiği kuru erik ağaçlarından daha fazla gelir elde etmeyi umuyor.

Editör: Halit Alptekin