Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, X platformunda yaptığı açıklamada Türkiye'nin ekonomik başarılarına dair önemli bilgiler paylaştı.

Tarihi Avro Tahvil İhracı Tamamlandı

Bakan Şimşek, Türkiye tarihindeki en yüksek tutarlı avro tahvil ihracının başarıyla tamamlandığını duyurdu. Bu ihracın, üç yıl aradan sonra gerçekleştirilen 2 milyar avro tutarındaki ilk tahvil olduğunu belirtti. İhracın spread oranının, 2017'den bu yana en düşük seviyede gerçekleştiği vurgulandı.

Yoğun Talep ve Uluslararası Yatırımcıların Güveni

Açıklamada, ihraç için beş kat fazla talep geldiği ve bu işlemin, yıl içerisinde yatırım yapılabilir nota sahip ülke ihraçları dışında gerçekleşen ilk avro ihracı olduğu ifade edildi. Bakan Şimşek, bu başarılı ihracın uluslararası yatırımcıların Türkiye'ye olan güveninin ve ekonomi programına duyulan inancın açık bir göstergesi olduğunu söyledi.

Spekülatif Söylemlere Karşı Programın Gücü

Yerel seçim sürecinde oluşan kısa vadeli beklentiler ve spekülatif söylemlerin ekonomi programının hedeflerine ulaşmasını engelleyemeyeceğini vurgulayan Şimşek, Türkiye'nin ekonomik istikrar ve büyüme yolunda emin adımlarla ilerlediğini belirtti.

Editör: Halit Alptekin