Altın, yatırımcıların güvenli limanı olarak son dönemlerde ilgi çekmeye devam ediyor. Yeni haftanın ilk işlem gününde, ons altın fiyatları yeni rekor seviyelere ulaştı ve yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor.

Ons Altında Yeni Rekor Seviye

Global piyasalarda yapılan güvercin tonlu açıklamaların desteğiyle, ons altın yüzde 1,2 artış kaydederek 2262 dolar seviyesinde işlem görmeye başladı. Bu artış, gram altın fiyatlarını da etkiledi ve yeni rekorlar getirdi.

Gram Altın Fiyatlarında Yeni Zirve

Gram altın fiyatları, ons altındaki bu artıştan etkilenerek yüzde 1,3 yükselişle 2358 TL'den işlem gördü ve 2362 TL ile yeni bir rekor seviyesine ulaştı.

FED'in Faiz İndirimleri ve PCE Verisinin Etkileri

Altın fiyatlarındaki artış, Federal Rezerv'in Haziran ayında faiz indirimlerine başlayacağına dair beklentilerle destekleniyor. ABD'de açıklanan PCE verisi de altın fiyatlarında yükselişe yol açıyor.

Türkiye Piyasalarındaki Durum

Merkez Bankası'nın faiz artırımlarına karşın dövizde yaşanan toparlanma, gram altın fiyatlarını yukarı taşıyor. Şubat ayı enflasyon rakamlarının açıklanması, TCMB'nin para politikası açısından belirleyici olabilir.

Yurt Dışı Piyasaların Takibi

Cuma günü ABD'de açıklanacak tarım dışı istihdam ve işsizlik verileri, Federal Rezerv'in sıkılaşma politikasının geleceğine dair ipuçları verecek. Bu veriler, altın fiyatlarının gelecekteki seyrini etkileyebilecek önemli göstergeler arasında.

Editör: Halit Alptekin