Altın fiyatları, ABD'de imalat ve inşaat sektörlerindeki zayıf harcamaların etkisiyle son üç ayın en yüksek seviyelerine yakın seyrediyor. Pazartesi günü 4 Aralık'tan beri en yüksek seviye olan 2.119,69 dolara yaklaşan altın, TSİ 05:30 itibariyle anlık işlemlerde yüzde 0,1 düşüşle ons başına 2.112,39 dolara geriledi.

Londra Külçe Piyasası'ndan Rekor Seviye

Londra Külçe Piyasası Birliği, Londra altın fiyat endeksinin Pazartesi öğleden sonra yapılan açık artırmada ons başına 2.098,05 dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştığını bildirdi. Bu, 28 Aralık'ta kaydedilen 2.078,40 dolarlık önceki rekoru geride bırakıyor.

Powell'ın Açıklamaları ve Ekonomik Verilerin Beklentisi

Yatırımcılar, Federal Reserve Başkanı Jerome Powell'ın bu hafta Kongre önünde yapacağı ifadeyi ve 2019 için planlanan önemli istihdam verilerini bekliyor. ABD faiz oranı indirim beklentileri, bu hafta yayınlanacak ekonomik verilerle birlikte netleşecek.

Atlanta Federal Rezerv Başkanı'ndan Açıklamalar

Atlanta Federal Rezerv Bankası Başkanı Rafael Bostic, enflasyonun Fed'in hedefinin üzerinde kalma riskine dikkat çekti. Bostic, faiz oranlarını düşürmek için şu anda acil bir baskı altında olmadıklarını ifade etti.

Diğer Değerli Metallerde Son Durum

Platin, paladyum ve gümüş fiyatları da düşüş eğilimi gösteriyor. Platin yüzde 0,7 düşüşle ons başına 890,90 dolara, paladyum neredeyse yüzde bir düşüşle 951,12 dolara, gümüş ise yüzde 0,9 düşüşle 23,68 dolara geriledi.

Editör: Halit Alptekin