Küresel borsa endeksleri, Perşembe günü S&P 500'ün 5.000 seviyesinin altında kalmasıyla sabit bir seyir izledi. ABD işsizlik yardımları verilerinin ardından, Fed'in faiz oranlarında kesintiye gitmeyeceği beklentileriyle ABD doları değer kazandı.

Asya Piyasalarındaki Kazanımlar ve Çin'in Destek Önlemleri

Asya piyasalarındaki gece boyunca yaşanan kazanımlar, Çin'in aldığı destek önlemleri ve Japonya'da faiz oranlarının sabit kalacağına dair güvencelerle hisse senetlerine destek oldu.

ABD İşsizlik Verileri ve Merkez Bankalarının Duruşu Çalışma Bakanlığı'nın yayınladığı rapora göre, Amerikalıların işsizlik maaşı başvuruları 218.000'e düştü. Bu durum, Fed'in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası ve diğer bazı büyük gelişmekte olan piyasaların enflasyon kontrolüne yönelik politikalarını destekliyor.

Dolar Endeksi ve Döviz Kurlarındaki Değişimler

Dolar endeksi, ilk talep raporunun ardından 104,43 seviyesine ulaştı ve en son %0,2 artışla 104,26 seviyesinde işlem gördü. Japonya Merkez Bankası'nın açıklamalarının ardından dolar, yen karşısında %0,8 artışla 149,40 seviyesinde gerçekleşti.

Dow Jones, S&P 500 ve Nasdaq'daki Hareketler

Dow Jones Endüstriyel Ortalama, S&P 500 ve Nasdaq Composite endeksleri sırasıyla düşüş ve artışlar yaşadı. Bu durum, küresel piyasalardaki kararsızlığı yansıtıyor.

MSCI ve Avrupa Hisselerindeki Durum

49 ülkenin hisselerini takip eden MSCI dünya hisse senedi endeksi ve Avrupa hisse senetleri yatay bir seyir izledi.

Japonya ve Çin Piyasalarındaki Gelişmeler

Japonya'nın Nikkei endeksi, BOJ'un açıklamalarının etkisiyle %2,1 artarak 34 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Çin piyasalarında da Şanghay bileşik endeksi ve CSI blue chip endeksi önemli artışlar kaydetti.