Yatırımcılar, ABD enflasyon verilerini beklerken altın dar bir fiyat aralığında işlem görüyor. Spot altın %0,2 artışla ons başına 2.370,37 dolara yükseldi.

Altın Fiyatlarında Dalgalanma Beklentisi

Ons altın için bugün destek seviyesi 2.358 dolar. Buranın aşağı kırılması halinde 2.352 ve 2.332 dolara doğru geri çekilmeler olabilir. Bugün için direnç noktaları ise 2.377 ve 2.393 dolar seviyelerinde.

Fed Başkanı'ndan Enflasyon Açıklaması

Fed Başkanı Jerome Powell, Senato Bankacılık Komitesi'ne verdiği ifadede enflasyonun son aylarda iyileştiğini ve daha gevşek para politikası için "daha iyi verilerin durumu güçlendireceğini" belirtti.

Piyasa Beklentileri ve Fed Politikası

IG piyasa stratejisti Yeap Jun Rong, "ABD verilerinin son dönemde zayıflamasıyla birlikte, eylül ayında faiz indirimine gidileceği yönünde bir hava oluştu. Ancak, Fed Başkanı'nın daha iyi veriler görmek istemesi, politika yapıcıların faiz indirimlerine kapıyı açması için enflasyonda daha fazla ilerleme kaydedilmesi gerektiğini gösteriyor," dedi.

Enflasyon Verilerinin Etkisi

Perşembe günü açıklanacak haziran ayı tüketici fiyat endeksi (TÜFE) verilerinin manşet fiyatların aylık %0,1, çekirdek fiyatların ise %0,2 arttığını göstermesi bekleniyor. Bu durumda yıllık artışlar sırasıyla %3,1 ve %3,4 olacak. CME Group'un FedWatch aracına göre, traderlar şu anda eylül ayında faiz indirimi olasılığını %73 olarak görüyor.

Altın Fiyatlarına Etkisi

Yeap Jun Rong, "Fiyat baskılarındaki herhangi bir sürpriz canlanma Fed'in enflasyonla mücadelesini zora sokabilir ve bu da politika gevşeme sürecinin ertelenmesi çağrılarını artırabilir. Bu da altın üzerinde baskı yaratabilir ve fiyatların 2.300 dolar destek seviyesine doğru gerilediğini görebiliriz," dedi.

Editör: Halit Alptekin