Almanya'nın ZEW ekonomik eğilim endeksi, Mayıs ayında beklentileri aşarak 47.1'e yükseldi. Reuters anketine katılan ekonomistler, endeksin 46'ya yükselmesini öngörmüşlerdi. Bu artış, Alman yatırımcıların Avrupa'nın en büyük ekonomisine olan güvenini göstermektedir.

ZEW Endeksi Nedir?

ZEW Ekonomik Eğilim Endeksi, analistlerin önümüzdeki 6 ay boyunca Almanya'da beklenen ekonomik gelişmelere ilişkin iyimserlik düzeyini gösterir. Bu anket, 350 finansal ve ekonomik analistin değerlendirmelerini kapsar.

Endeks, ekonominin gelişimi konusunda iyimser olan analistlerin yüzdesi ile kötümser olan analistlerin yüzdesi arasındaki fark hesaplanarak oluşturulur.

Endeksin Anlamı ve Değeri

Mehmet Şimşek'ten dolar açıklaması: Bırakırsak düşer! Mehmet Şimşek'ten dolar açıklaması: Bırakırsak düşer!

ZEW göstergesi, -100'ü göstermesi durumunda tüm analistlerin ekonominin kötüleşeceğini beklediğini, 100'ü göstermesi durumunda ise tüm analistlerin iyileşmeyi beklediğini ifade eder. Endeksin 0 (sıfır) değerini alması, göstergenin nötr olduğu anlamına gelir.

Almanya'nın ZEW endeksindeki bu artış, analistlerin ve yatırımcıların Almanya ekonomisine olan güveninin arttığını gösteriyor.

Editör: Merve Öney