OpenAI, Pazartesi günü gerçekleştirdiği açıklamada, gerçekçi sesli konuşma yapabilen ve metin ile görsel arasında etkileşim kurabilen yeni yapay zeka modeli GPT-4o'yu tanıttı. Bu yeni model, kullanıcıların ChatGPT ile konuşarak gerçek zamanlı yanıtlar almasına olanak tanıyor.

Canlı Yayında Yeni Ses Özellikleri Tanıtıldı

OpenAI araştırmacıları, canlı yayın etkinliğinde yeni ses yeteneklerinin ChatGPT'nin kullanıcılarla gerçek zamanlı olarak konuşmasına ve kesintisiz etkileşim kurmasına olanak tanıdığını gösterdi. OpenAI CEO'su Sam Altman, "Filmlerdeki yapay zeka gibi geliyor... Bir bilgisayarla konuşmak benim için hiçbir zaman gerçekten doğal gelmemişti; şimdi öyle geliyor" şeklinde konuştu.

Rekabet ve Yeni Özellikler

Microsoft destekli OpenAI, popüler chatbot ürünü ChatGPT'nin kullanıcı tabanını genişletme konusunda artan rekabetle karşı karşıya. Canlı yayında, ChatGPT'nin yeni sesli asistan yetenekleri ve gerçek zamanlı dil çevirisi gösterildi. Bu yetenekler, kullanıcıların yapay zeka ile daha doğal ve akıcı bir şekilde etkileşim kurmasını sağlıyor.

Ücretsiz Kullanım ve Gelişmiş Kapasiteler

OpenAI'nin teknolojiden sorumlu başkanı Mira Murati, yeni modelin önceki modellere göre daha uygun maliyetli olduğunu ve ücretsiz olarak sunulacağını belirtti. Ücretli GPT-4o kullanıcıları ise daha yüksek kapasite sınırlarına sahip olacak. GPT-4o modelinin ChatGPT'de önümüzdeki haftalarda satışa sunulacağı duyuruldu.

DEİK Başkanı Olpak'tan İsrail yaptırımlarına destek! DEİK Başkanı Olpak'tan İsrail yaptırımlarına destek!

Web Tarama Özelliği ve Reklam Stratejisi

Murati, ücretsiz ChatGPT kullanıcılarının artık ChatGPT'nin web'deki güncel bilgileri görüntülemesine olanak tanıyan "göz atma" özelliğine erişebileceğini belirtti. Ayrıca, şirketin reklam satarak ücretsiz kullanıcılar üzerinden para kazanma niyetinde olmadığını ifade etti.

Kullanıcı Sayısı ve Gelecek Planları

ChatGPT, 2022'nin sonlarında piyasaya sürülmesinden kısa bir süre sonra aylık 100 milyon aktif kullanıcıya ulaşan en hızlı uygulama olarak dikkat çekti. Ancak analiz firması Similarweb'e göre, ChatGPT'nin web sitesine dünya çapındaki trafik inişli çıkışlı bir seyir izledi ve şu anda Mayıs 2023'teki zirvesine geri dönüyor.

Alphabet ve Microsoft Hisseleri

OpenAI'nin duyuruları, Alphabet'in kendi yeni yapay zeka özelliklerini sergilemesinin beklendiği yıllık Google geliştirici konferansından bir gün önce yapıldı. Alphabet hisseleri, günün erken saatlerinde neredeyse %3 düştükten sonra %0,4 düştü. Microsoft hisseleri ise %0,2 oranında düşüş gösterdi.

Editör: Halit Alptekin