Almanya, 2000 yılından bu yana 52 ülkenin toplamda 15 milyar 800 milyon euro olan borçlarını sildi. Bu bilgi, aşırı sağ parti AfD milletvekili Stephan Brandner’ın soru önergesi üzerine Maliye Bakanlığı tarafından açıklandı.

Irak En Yüksek Borçlu Ülke

Borçları affedilen ülkeler arasında en yüksek tutar 4,7 milyar euro ile Irak’a ait. Nijerya’nın 2,4 milyar euro, Kamerun’un ise 1,4 milyar euroluk borcu yapılan anlaşmalarla silindi.

Güncel Borçlular Listesi

2023 sonu itibarıyla 70 ülke ve bölgenin Almanya’ya toplam 12,2 milyar euro borcu bulunuyor. Borçlu ülkeler arasında Almanya'nın devlet olarak tanımadığı Filistin yönetimi de yer alıyor. Şu an en borçlu ülke 1,5 milyar euro ile Mısır. Onu 1,1 milyar euro ile Hindistan ve 889 milyon dolarlık borç ile Zimbabve takip ediyor.

Borç Silmenin Gerekçesi

Maliye Bakanlığı, borç silme gerekçesi olarak muhatap ülkelerin ekonomik durumlarının iyileştirilmesi ve diğer borçlarının ödenebilmesine olanak sağlanmasını gösterdi. İptal edilen borçlar arasında devletlerle yapılan anlaşmalarla sağlanan kredilerin geri ödemelerinin yanı sıra, genelde 1980'lerden kalma ticari işletme alacakları da bulunuyor.

AfD'den Tepki

AfD'li Brandner, borç silme uygulamasını eleştirdi. Almanya’da altyapı yatırımlarına ihtiyaç olduğunu belirten Brandner, "Sıkıntılı altyapı her bir kuruşa ihtiyaç duyuyor" dedi.

Ayrıca bazı ülkelerin borcunun birden fazla kez silindiğine dikkat çeken Brandner, bu durumun "yine bir anlaşma yapılır beklentisiyle daha fazla borçlanmaya yol açtığını" savundu.

Editör: Merve Öney