Amerika Birleşik Devletleri, özellikle dizüstü bilgisayarlar ve cep telefonları için çip tedarik eden Intel ve Qualcomm gibi büyük teknoloji şirketlerinin, Çinli Huawei Technologies'e yönelik ihracat lisanslarını iptal etti. Alınan karar, Huawei'nin en son AI destekli dizüstü bilgisayarı MateBook X Pro'nun piyasaya sürülmesinin ardından geldi. Söz konusu cihaz, Intel'in yeni Core Ultra 9 işlemcisini kullanıyor ve bu gelişme, Cumhuriyetçi milletvekillerinin dikkatini çekti. Ticaret Bakanlığı, yaptığı açıklamada, "Belirli lisansları iptal ettik" ifadesini kullanarak, hangi lisansların geri çekildiğini açıklamaktan kaçındı.

Ulusal Güvenlik Endişeleri ve Huawei'ye Yönelik Baskılar

Cumhuriyetçi Kongre Üyesi Elise Stefanik, bu kararın "ABD'nin ulusal güvenliğini güçlendireceğini, Amerikan yaratıcılığını koruyacağını ve Komünist Çin'in teknoloji geliştirme kapasitesini sınırlayacağını" belirtti. Huawei, daha önce 2019 yılında ABD tarafından ticaret kısıtlamaları listesine alınmıştı. Bu listeye dahil olmak, Huawei'nin Amerikalı tedarikçilerinden özel bir lisans almadan ürün almasını engelliyor. Söz konusu durum, Huawei'nin Amerikan teknolojisine erişimini sınırlarken, şirketin tedarikçileri büyük miktarda lisans alarak bu engelleri aşmaya çalıştı.

DEİK Başkanı Olpak'tan İsrail yaptırımlarına destek! DEİK Başkanı Olpak'tan İsrail yaptırımlarına destek!

Ekonomik Etkiler ve Sektörel Tepkiler

Intel, zayıf talep nedeniyle kendi gelir ve kar projeksiyonlarının piyasa beklentilerinin altında kalacağını duyurdu. Bu durum, şirketin borsa değerinde önemli bir düşüşe neden oldu. Öte yandan, Qualcomm eski 4G çiplerini Huawei'ye satmaya devam ederken, 5G teknoloji lisanslarını halen Huawei'ye sağlıyor. Bu süreçte, Huawei'nin yeniden canlanmasına yardımcı olan bu lisanslar, Amerika Birleşik Devletleri'nin ihracat kısıtlamalarına rağmen gerçekleşti.

Huawei'nin Yeniden Dirilişi

Huawei, SMIC tarafından üretilen gelişmiş bir çip kullanarak yeni bir telefon modeli piyasaya sürdü ve bu durum, sektörde büyük bir sürpriz yarattı. Araştırma firması Counterpoint'e göre, bu telefon modeli, Huawei'nin 2024'ün ilk altı haftasında akıllı telefon satışlarında yıllık %64 oranında artış sağladı. Ayrıca, Huawei'nin akıllı otomobil bileşenleri işi de, dört yıl içindeki en hızlı gelir artışını kaydederek, şirketin yeniden canlanmasına katkıda bulundu.

Editör: Halit Alptekin