Avrupa Birliği (AB), oligarkların ve suçluların 27 ülkeden oluşan blokta saklanamayacakları konusunda uyarıda bulunarak, kripto varlıklar ve lüks mallar için daha sıkı kara para aklama karşıtı kurallar getirdiğini açıkladı.

AB'nin Yeni Çerçevesi ve Hedefleri

AB, perşembe günü yapılan müzakereler sonucunda, üye ülkeler ve Avrupa Parlamentosu temsilcileri arasında yeni bir kara para aklamayla mücadele çerçevesi üzerinde anlaşmaya vardı. Bu yeni düzenlemeler, Danske Bank'ın 2018'deki büyük kara para aklama vakasının ardından geliştirildi ve blok genelinde tek bir AB kural kitabı getiriyor.

Kripto Varlıklar ve Lüks Mallar Üzerindeki Kontroller

Anlaşma, kripto varlık hizmet sağlayıcılarını, belirli bir tutar üzerindeki işlemleri kontrol etmeleri ve şüpheli faaliyetleri bildirmeleri gerektiği yönünde zorunlu kılıyor. Lüks eşya tüccarları da müşteri kontrolü yapmak zorunda kalacak.

AB'nin Yeni Kara Para Aklama Otoritesi (AMLA)

Yeni düzenlemeler, bir üye devletin kara para aklamayla mücadelede yavaş olması durumunda müdahale etme yetkisi veren yeni bir AB kara para aklama otoritesini (AMLA) da içeriyor.

Futbol Kulüpleri ve "Altın" Vizeler

Üye ülkeler, 2029'dan itibaren profesyonel futbol kulüplerini ve menajerlerini kara para aklama kurallarına ekleyebilecek. "Altın" vizeler de bu düzenlemelerin kapsamı altına alınıyor.

Nakit Ödemeler Üzerindeki Sınırlamalar ve Gayrimenkul Kayıtları

AB genelinde maksimum 10.000 avroluk nakit ödeme limiti getiriliyor. Gayrimenkul sahibi olan yabancı kuruluşların Ocak 2014'e kadar geriye dönük olarak kayıt yaptırması gerekecek.

Yasal Onay Süreci

Yeni kuralların yasalaşmadan önce AB ülkelerinden ve parlamentonun tamamından resmi onay alması gerekiyor.