ABD borsalarında, yatırımcılar için yeni bir yatırım dönemi başlamış görünüyor. Güven veren ekonomik görünüm ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) yumuşak tutumu, yatırımcıların, Nvidia NVDA.O ve Meta Platforms META.O gibi devasa büyüme ve teknoloji hisselerinin ötesine bakmasına yol açıyor. Finans, sanayi ve enerji sektörleri, S&P 500 endeksinin %9,7'lik yıllık kazancını aşan performanslar sergiliyor. Piyasanın sınırlı bir grup hisse senedine bağlılığından kaynaklanan endişeler de bu sayede hafifliyor.

Büyük Sermaye Dışında Fırsatlar

Enflasyonun düşüş eğilimi ve ekonominin direnç göstermesi, yatırımcıları büyük sermaye hisselerinin dışında fırsatlar aramaya itiyor. Bu eğilim, Fed'in ABD ekonomisine dair iyimser büyüme tahminlerine ve faiz oranlarını düşürebilme potansiyeline dair güveni ile pekişiyor. Scott Chronert, Citi'nin ABD sermaye stratejisi başkanı olarak, Fed'in enflasyonla başa çıkarken bir resesyon yaşanmayacağına olan inancın arttığını belirtiyor.

Enflasyon ve Piyasa Dalgalanmaları

Önümüzdeki hafta, yatırımcılar enflasyonla ilgili son verileri dikkatle takip edecek. Kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki değişimler, piyasada dalgalanmalara yol açabilir. Özellikle, fon yöneticilerinin portföy ayarlamaları bu dalgalanmaların tetikleyicisi olabilir.

Genişleyen Ralli ve Geçmişle Karşılaştırma

Geçen yılların aksine, bu sene ekonomik görünümle ilgili belirsizlikler, yatırımcıları tek bir sektöre yönlendirmek yerine, çeşitlilik gösteren yatırımlara itiyor. Bu değişiklik, sadece teknoloji, iletişim hizmetleri ve tüketici ihtiyari gibi sektörlerin değil, finans ve sanayi gibi diğer sektörlerin de yükselişini beraberinde getiriyor.

Muhteşem Yedili ve Piyasa Çeşitliliği

Muhteşem Yedili olarak adlandırılan (Apple AAPL.O, Nvidia NVDA.O, Alphabet GOOGL.O, Tesla TSLA.O, Microsoft MSFT.O, Meta Platforms META.O, ve Amazon.com AMZN.O) hisselerin, yıl içinde farklılaşan performansları, piyasanın daha geniş bir yelpazeye yayıldığını gösteriyor. Yapay zekaya duyulan ilgi Nvidia'nın hisselerini bu yıl %90 oranında artırırken, Apple ve Tesla'nın sırasıyla yaklaşık %11 ve %32 düşüş yaşadığı görülüyor.

Yatırımcıların Bakış Açısı ve Stratejileri

Yatırımcılar, piyasanın Ekim sonundan bu yana %27 oranında değer kazanması sonrasında çekilme ihtimaline karşılık dikkatli olmalı. Bununla birlikte, piyasa genişlemesi devam ediyor ve bazı yatırımcılar, mega kap hisselerin dışında fırsatlar arıyor. Chase Yatırım Danışmanı Başkanı Peter Tuz, firmasının mega kap varlıklarını azaltarak, Goldman Sachs ve Tidewater gibi hisseleri satın aldığını ifade ediyor.

Editör: Halit Alptekin