ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng ile yerel ve küresel ekonomilerde dengeli büyüme sağlama hedefiyle müzakerelerin başlatılacağını açıkladı. Bu görüşmeler, ABD'nin Çin'in aşırı üretim kapasitesine yönelik endişelerini gidermeye odaklanacak.

Kara Para Aklama ile Mücadelede İşbirliği

Guangzhou'daki iki günlük toplantılar sonrasında, Yellen ve He'nin mali sistemlerde kara para aklama ile mücadelede işbirliği yapılması için bir forum kurulmasında mutabık kaldıkları belirtildi. Yellen, planlanan iletişimle makroekonomik dengesizliklerin ele alınmasının kolaylaşacağını, Amerikalı işçiler ve şirketler için fırsat eşitliği çağrısında bulunmayı hedeflediğini ifade etti.

Dünya Bankası'ndan İzmir'deki projeye dev destek! Dünya Bankası'ndan İzmir'deki projeye dev destek!

ABD'nin Temiz Enerji Konusundaki Endişeleri ve Çin'in Yanıtı

Yellen'ın Çin ziyaretindeki başlıca öncelikleri arasında, elektrikli otomobil, güneş paneli ve diğer temiz enerji teknolojilerindeki aşırı üretim kapasitesi konusunda Çinli yetkilileri ikna etme çabası yer alıyor. Çin devlet medyası ise aşırı üretim iddialarını reddederek, bunları ABD'nin korumacı politikalarına karşı bir "bahane" olarak değerlendiriyor.

Yellen'ın Çin'deki Görüşmeleri Devam Ediyor

Hazine Bakanlığı'ndan bir sözcü, Yellen'ın Pekin'e hareket ederek, Başbakan Li Qiang, Maliye Bakanı Lan Fuang ve Çin Halk Bankası Başkanı Pan Gongsheng ile Pazartesi gününe kadar sürecek görüşmelerde bulunacağını duyurdu. Bu toplantılar, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin geleceği açısından önem taşıyor.

Editör: Halit Alptekin