ABD Merkez Bankası'nın Aralık toplantısının ardından yayınlanan ekonomik tahminlerde, 2024 sonunda temel enflasyonun %2,4 olarak ölçüldüğü ve en düşük bireysel tahminlerin %2,3 olduğu belirlendi. Ekonomistler, enflasyonun mevcut altı aylık eğiliminden yeniden hızlanmasının gerektiğini, ancak pek çok kişinin bunun olası olmadığını düşündüğünü ifade ediyor.

Merkez Bankacılarının Faiz İndirimi Öngörüsü

Aralık ayı görünümüne göre, merkez bankacılarının yüzde dörtte üç oranında faiz indirimi öngördükleri durumda, enflasyon tahminlerinin Mart ayındaki bir sonraki tahminlerde düşürülmek zorunda kalabileceği belirtiliyor.

Fed'in Enflasyonla Mücadelesi ve Faiz Kararları

Wilmington Trust'ın baş ekonomisti Luke Tilley, Federal Açık Piyasa Komitesi'nin üyelerinin enflasyonun son altı aya kıyasla bir yeniden hızlanmasını öngördüğünü belirtiyor. Enflasyona bağlı olarak, Fed yetkilileri borçlanma maliyetlerini düşürmemeleri halinde enflasyona göre düzeltilmiş para maliyetini etkili bir şekilde artırabileceklerinin farkında.

Uzun Görünüm ve Faiz Oranları

Fed, Salı ve Çarşamba günü toplanacak ve yetkililerin faiz oranlarını %5,25 ile %5,5 aralığında tutması bekleniyor. 2023 yılına ilişkin medyan projeksiyonlar, genel enflasyonun %3,1 ve çekirdek oranın %3,5 olarak gerçekleştiğini gösteriyor.

Enflasyonun Geleceği ve Fed'in Politikaları

Fed, enflasyonla mücadelenin sona erdiğini açıklamakta isteksiz davranıyor. Politika yapıcılar, enflasyonun çok düşük olmasını ve tekrar yüzde 2'lik hedefin altına düşmesini de istemiyorlar. Fiyatlardaki yükseliş, uzun vadeli bakıldığında, PCE'nin 2012'den bu yana tutarlı bir şekilde hedefi tutturmuş olduğunu gösteriyor.

Fed'in Faiz İndirimleri ve Ekonomik Denge

Fed'in faiz indirimleri konusundaki zorlukları, enflasyonun sabitlenmesi ve ekonominin salgın öncesi normlara dönüp dönmediğini belirlemek üzerine kurulu. Politika yapıcılar, fiyat artışlarının hızını dengede tutmaya çalışıyor ve enflasyonun bazı cephelerde yeterince ısrar ettiği durumlarda dikkatli davranıyor.