ABD'de yayımlanan güçlü istihdam verileri, Federal Reserve'in (Fed) faiz indirim beklentilerini azalttı ve bu durum Körfez ülkelerindeki borsaların çoğunun Pazar günü düşüşle kapanmasına sebep oldu. Ancak, Suudi Arabistan endeksi bu genel eğilimi tersine çevirerek yükselişe geçti.

ABD İstihdam Verileri ve Faiz Oranları

Cuma günü açıklanan verilere göre, ABD'de Ocak ayında beklenenden daha fazla iş imkanı sağlandı. Bu gelişme, yakın vadede Fed'in faiz oranlarını düşürme ihtimalini azalttı. CME FedWatch'a göre, yatırımcılar Mart ayında faiz indiriminin olasılığının %38'den %18'e, Mayıs ayında ise %94'ten %67'ye düşeceğini öngörüyor.

Körfez Ülkeleri ve Para Politikaları

Körfez ülkelerinin çoğu, para birimlerini ABD dolarına sabitlemiş durumda ve genellikle ABD'nin para politikasındaki değişiklikleri takip ediyor. Katar endeksi, Qatar Navigation Company ve Qatar Fuel hisselerindeki düşüşlerin etkisiyle %0,1 azalırken, Suudi endeksi Al Rajhi Bank ve MBC Media Group hisselerindeki artış sayesinde %0,4 yükseldi.

Petrol Fiyatları ve Körfez Bölgesi Mali Piyasaları

Petrol fiyatları, ABD istihdam verileri sonrası yaklaşık %2 düşüş gösterdi. Bu durum, sıkı para politikasının ekonomik büyümede yavaşlamaya neden olabileceği ve ham petrol talebini zayıflatabileceği endişelerini gündeme getirdi.

Mısır Borsası ve Bölgesel Etkiler

Körfez bölgesi dışında, Mısır'ın önde gelen hisse senedi endeksi %3 düşerken, aralarında Commercial International Bank'ın da olduğu çoğu hisse senedi değer kaybetti.