Altın fiyatları, ABD enflasyonunun Şubat ayında ardışık ikinci ayda da beklentilerin üzerinde gelmesi ve Fed'in faiz indirimi konusunda daha temkinli bir yaklaşım benimsemesi nedeniyle dokuz günlük rekor artışını durdurdu. Spot altın, yatırımcılar bu verileri değerlendirdikçe, New York'ta sabah saatlerinde ons başına %1 düşüşle 2.161,14 dolar seviyesinde işlem gördü.

Altın Fiyatlarında Gözlemlenen Dalgalanmalar

Altın, Cuma günü tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2.195,15 dolara ulaştıktan sonra, beklenenden daha yüksek çıkan Şubat TÜFE verileri ile düşüş yaşadı. TD Securities Küresel Emtia Stratejisi Başkanı Bart Melek'e göre, bu durum Fed'in faiz indirimine henüz hazır olmayabileceği anlamına geliyor.

Fed'in Faiz Politikasının Altın Üzerindeki Etkisi

Fed'in gevşek para politikasına yönelmesi beklenirken, bu durumun, getiri sağlayan varlıklarla kıyaslandığında altının cazibesini artırması öngörülüyor. Politika yapıcılar, borçlanma maliyetlerini azaltmadan önce enflasyonun %2 hedefine ulaşmasını bekliyorlar. Swap piyasaları Haziran ayında faiz indirimi ihtimalini %63 olarak gösteriyor.

Altın Piyasasındaki Yeni Rekorlar ve Geleceği

Altın, bu ay kayda değer bir yükseliş göstererek yeni rekor seviyelere ulaştı. Bu ani artış, piyasa gözlemcilerini şaşırttı. Külçe, Çin merkezli gelişmekte olan piyasalardaki merkez bankalarının büyük alımları ve Orta Doğu'daki gerginlikler gibi jeopolitik riskler nedeniyle güvenli liman varlığı olarak değerini koruyor.

Editör: Halit Alptekin