Küresel piyasalarda gözler, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki enflasyon verilerine çevrilmiş durumda. Amerikan Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimlerine ne zaman başlayacağı konusundaki belirsizlik devam ederken, bugün açıklanacak enflasyon verileri, bankanın gelecekte atacağı adımlar hakkında önemli ipuçları sunabilir. ABD Tüketici Fiyat Endeksi'nin (TÜFE) Şubat ayında aylık %0,4 ve yıllık %3,1 artması öngörülüyor. Fakat, verilerin beklentilerden farklılık göstermesi halinde varlık fiyatlarındaki dalgalanmanın artabileceği düşünülüyor.

Para Piyasalarında Gözlemlenen Eğilimler

Para piyasalarındaki analistler, Fed'in Mart toplantısında faizi sabit tutma olasılığının yüksek olduğuna işaret ediyor. Mayıs ve Haziran ayları için faiz indirim ihtimalinin sırasıyla %23 ve %70 olarak fiyatlandığı belirtiliyor.

Amerikalı Tüketicilerin Enflasyon Beklentileri

New York Fed'in yaptığı Tüketici Beklentileri Anketi sonuçlarına göre, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisi Şubat ayında değişmezken, uzun vadeli enflasyon beklentisi artış gösterdi. Bu durum, gelecek yıllar için öngörülen enflasyon seviyelerinin yükseldiğini işaret ediyor.

Beyaz Saray'ın 2025 Mali Yılı Bütçe Teklifi

Önemli bir diğer gelişme ise, Beyaz Saray'ın Amerika Birleşik Devletleri Kongresi'ne sunduğu 2025 mali yılı bütçe teklifi. Başkan Joe Biden'ın teklifi, zenginler ve büyük şirketlere yönelik vergi artışlarıyla bütçe açığını azaltmayı ve Amerikalı ailelerin maliyetlerini düşürmeyi hedefliyor.

Küresel Piyasalardaki Son Durum

ABD'nin 10 yıllık tahvil faizi %4,10 seviyesinde dengelenirken, dolar endeksi de 102,8 seviyesinde bulunuyor. Altın fiyatları ve Brent petrol fiyatlarındaki son durum da piyasalarda dikkatle izleniyor. Kripto para piyasalarında ise Bitcoin'in değeri dikkat çekici bir şekilde 72 bin dolar seviyesinde dengelenmiş durumda.

Avrupa ve Asya Piyasalarında Son Gelişmeler

Avrupa ve Asya piyasaları da ABD'nin enflasyon verilerini ve diğer küresel etkileri dikkatle takip ediyor. Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) gelecek haftaki toplantısı ve olası faiz politikası değişiklikleri, özellikle Asya piyasalarında yakından izleniyor.

Yurt İçi Piyasalardaki Beklentiler

Türkiye'de Borsa İstanbul ve döviz kurlarının son durumu da ekonomi gündeminde önemli bir yer tutuyor. Bugün yurt içinde ödemeler dengesi ve sanayi üretimi verileri, yatırımcıların odağında olacak. Analistler, teknik açıdan BIST 100 endeksindeki destek ve direnç seviyelerine dikkat çekiyorlar.

Editör: Halit Alptekin