ABD borsaları haftanın ilk işlem gününde yükselişle açıldı. Dow Jones endeksi 100 puanın üzerinde değer kazanarak yüzde 0,29 artışla 39.489,04 puana ulaştı.

Yükselişin Ayrıntıları

S&P 500 endeksi yüzde 0,1 artışla 5.572,89 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 0,08 kazançla 18.367,96 puana çıktı. Bu olumlu açılış, yatırımcıların ABD Merkez Bankası'nın (Fed) olası para politikası sinyallerini beklemesiyle gerçekleşti.

Fed Beklentileri ve Ekonomik Veriler

Analistler, bu hafta Fed Başkanı Jerome Powell'ın açıklamalarının ve ülkede yayımlanacak enflasyon verilerinin Fed'in gelecek dönem para politikalarına ilişkin ipuçları vermesini bekliyor. Bu veriler, yatırımcıların piyasadaki hareketlerini yönlendirecek.

Banka Bilançoları ve Boeing'in Durumu

Bu hafta Citigroup, JPMorgan Chase ve Wells Fargo gibi büyük bankalar ikinci çeyrek bilançolarını açıklayacak. Analistler, bu bilançoların yatırımcıların odağında olacağını belirtti. Ayrıca, ABD Adalet Bakanlığı'nın 737 MAX kazalarıyla ilgili soruşturmasını çözüme kavuşturmak amacıyla 243,6 milyon dolar ceza ödemeyi kabul eden Boeing'in hisseleri yüzde 2 değer kazandı.

Editör: Merve Öney